Zlato se stalo investičním propadákem, i tak se dá na něm vydělat

Desítky procent si jen od počátku letošního léta připsali spekulanti na pád ceny zlata. Fondy sázející na odklon světového kapitálu od drahého kovu zažily v uplynulém měsíci letos zatím nejsilnější vlnu zájmu investorů a jejich akcie vystoupaly na několikaletá maxima. Fondy těží z hroutícího se trhu se zlatem, jehož popularita je mezi obchodníky nejslabší od jara 2010.

 Zlato
24.7.2015 6:44   |  

Akcie veřejně obchodovaných fondů jako ProShares UltraShort Gold nebo Gold Double Short od Deutsche Bank díky sázkám na levnější zlato zhodnotily od prvního letního dne v průměru o 20 procent a jejich akcie jsou na čtyřletém vrcholu.

Sázkám proti zlatu nahrává sílící dolar, stejně jako blížící se okamžik růstu amerických úrokových sazeb. O zbytek se stará propad poptávky po fyzickém zlatu z Číny a Indie, stejně jako analýzy z dílen velkých hráčů. Ti vidí cenu drahého kovu perspektivně ještě o poznání níže.

„To nejhorší na zlatě právě přichází. Domnívám se, že cena zlata by ještě v tomto roce mohla propadnout pod tisíc dolarů za unci,“ soudí komoditní expert Goldman Sachs Jeffrey Currie. To by znamenalo dalších bezmála deset procent z ceny zlata dolů. Žlutému kovu nefandí ani tuzemští experti.

Anketa

Investovali jste v posledním roce do zlata?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 233 čtenářů.

další ankety

„Dlouhodobý pokles cen zlata je stále ve hře a lidé se jej zbavují,“ uvádí analytik Patria Finance Bronislav Soták s tím, že pokud by ceny propadly až na hranici provozní rentability těžařů, zářila by u zlata cenovka kolem 900 dolarů. Dokonce na 800 dolarech za unci pak vidí ceny v závěru příštího roku analytici nizozemské ABN Amro.

Sedmiprocentní propad zajistil zlatu nelichotivý titul jednoho z největších investičních propadáků letošního léta. Drahý kov je nejlacinější za posledních pět let, přičemž z cenového vrcholu v roce 2011 ztratil již kolem čtyřiceti procent hodnoty. Spekulacím na růst cen zlata brání chronicky nízká inflační očekávání a v poslední době i stabilizace finančních trhů v souvislosti s dohodou řecké vlády s věřiteli.


Čtěte také:

Cena zlata klesla na nové pětileté minimum

Zlato se po pěti letech obchodovalo pod 1100 dolary za troyskou unci

Zlato netáhne. Světová poptávka byla nejnižší za pět let

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web