Zlato se vzpamatovává, pomůže i bohyně Lakšmí

Zlato se vzpamatovává ze zářijového cenového propadu. Ceny žlutého kovu se v říjnu vyšplhaly k 1240 dolarům za trojskou unci. Zejména díky předpovědím americké centrální banky, že kvůli zpomalujícímu světovému ekonomickému růstu se odkládá zvyšování úrokových sazeb.

 Zlato, ilustrační foto
17.10.2014 13:24   |  

Zářijový pokles byl systematický a týkal se všech čtyř hlavních drahých kovů, tedy zlata, stříbra, platiny a i palladia. Hlavním důvodem bylo razantní posilování amerického dolaru. Vývoj USD indexu, který sleduje hodnotu dolaru vůči koši šesti světových měn (euro, japonský jen, britská libra, kanadský dolar, švédská koruna a švýcarský frank), měl naprosto opačný vývoj než cena drahých kovů. Důvodem posílení dolaru bylo další vylepšení americké ekonomiky a taktéž příznivá prognóza pro další období.

Cena zlata pod hranicí 1 200 dolarů za troyskou unci může některým těžařským společnostem způsobit problémy. Podle výsledků globální analýzy Citibank je až pro 40 procent zlatých dolů kritická již cena 1 331 dolarů za unci. Situace se proto vyhrocuje, plánuje se zavírání nerentabilních dolů a omezování nákladů na průzkum nových ložisek, což snižuje nabídku nově vytěženého zlata, které tvoří zhruba 50 procent světové nabídky zlata.

„Očekáváme, že se v důsledku nízkých cen drahých kovů dočkáme nedostatku zlata. Svůj podíl na tom bude mít i tradiční říjnový hinduistický svátek Diwali, kdy je oslavována Lakšmí, bohyně bohatství. Lidé si vzájemně dávají hodnotné dárky, nejčastěji zlaté šperky a další výrobky z tohoto žlutého kovu. Stále oblíbenější jsou i zlaté investiční slitky,“ říká Libor Křapka, manažer pro investiční drahé kovy ve společnosti SAFINA. Rafinérie zpracovávající zlato pro asijský trh hlásí výrazný nárůst poptávky.

Zlato podržely v létě alespoň centrální banky. Centrální banka Ruské federace pokračovala ve své strategii od počátku letošního roku a nakoupila v červenci a srpnu téměř 18 tun. V prvních osmi měsících letošního roku již Rusko zakoupilo více než 77 tun zlata do svých rezerv, čímž celkově překonalo hranici 1 100 tun. Země si díky posledním nákupům polepšila v žebříčku zlatých rezerv Světové rady zlata a poskočila na šesté místo, z něhož sesadila Čínu, jež má o cca 50 tun zlata méně.

Před Ruskem jsou v tomto žebříčku již jen Francie, Itálie, Mezinárodní měnový fond, Německo a USA. Rusko se snaží osamostatnit svoji ekonomiku v důsledku sankcí v rámci ukrajinské krize, a proto nákupem drahých kovů snižuje svoji závislost na dolaru a euru.


Čtěte také:

Obchod se zlatem zamíchal evropskými statistikami

Zlato ztrácí lesk, má nejnižší hodnotu za čtyři roky

Rusko zlatou velmocí? V těžbě zlata bude druhé na světě

Autor: Stu

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web