Zlato ztrácí lesk, má nejnižší hodnotu za čtyři roky

Globální investoři definitivně přestali sázet na brzký růst cen. Výsledkem je mimo jiné i burzovní propad zlata. Drahý kov ze svých letošních maxim oslabil už o třináct procent, a je tak nejlevnější za poslední čtyři roky. Dříve spolehlivě fungující bezpečný přístav pro kapitál tentokrát na investory nezabírá ani přes erupci geopolitických konfliktů.

 Zlato, ilustrační foto
7.10.2014 6:34   |  

„Lepšící se kondice americké ekonomiky znamená přesměrování zájmu mnohých investorů ze zlata do akcií. Svou roli sehrál i sílící americký dolar, který byl koncem září vůči koši deseti světových měn nejsilnější od roku 2010,“ uvádí Tomáš Kocourek z Colossea. Zlato se na burzách obchoduje právě v dolarech. A zatímco zájem amerických spekulantů o drahý kov brzdí primárně očekávání vyšších výdělků na jiných trzích, poptávku mimoamerických investorů naopak tlumí síla zelených bankovek.

Anketa

Investujete do zlata?

Ano   20% Ne   72% Dříve jsem investoval, teď už ne   8%

V anketě hlasovalo 237 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Oslabení eura vůči dolaru bylo v poslední době razantní. Ceny investičního zlata jsou tak nyní o zhruba 2500 korun za unci výše než na začátku letošního roku,“ uvádí Daniel Nedvídek z portálu Investiční zlato Praha s tím, že další oslabení koruny zlato dále podraží.

Dolarové ceny zlata však mohou dále propadnout. „Pokud cena zlata klesne pod 1180 dolarů za unci, do konce roku dále propadne k 1100,“ uvádí Chris Weston z investiční společnosti IG. „Inflační očekávání ve třech největších ekonomikách světa ochladlo, není důvod se jistit proti vysokým cenám nákupem zlata,“ dodává Weston.

Další pád zlata by však vedl k uzavírání dolů. „Průměrné výrobní náklady na unci zlata činí 1350 dolarů. S klesající cenou by mohla být omezována jeho těžba, nižší nabídka by pak vedla k trendovému obratu cen zlata směrem vzhůru,“ uvádí Markéta Šichtařová z Next Finance.


Čtěte také:

Obchod se zlatem zamíchal Evropskými statistikami

Centrální banky přikupují zlato. Prodělávají přitom stovky miliard

Z Parketu: Není jen zlato, co se třpytí

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web