Brusel: České hospodářství poroste, čísla kazí nezaměstnanost | E15.cz

Brusel: České hospodářství poroste, čísla kazí nezaměstnanost

Brusel: České hospodářství poroste, čísla kazí nezaměstnanost
Vagóny ČD Cargo na nákladovém nádraží
• 
ZDROJ: Euro Tomáš Novák

ČTK

Česká ekonomika letos klesne o jedno procento a deficit veřejných financí se dostane na 2,9 procenta hrubého domácího produktu. Plyne to z makroekonomické předpovědi Evropské komise. V příštích dvou letech se ale podle prognózy hrubý domácí produkt (HDP) vrátí k růstu, který bude činit 1,8 a 2,2 procenta.

Bez dodatečných opatření se ale opět začne zvyšovat deficit, a to na tři procenta v roce 2014 a na 3,5 procenta v roce 2015. Česko by tak opět přestalo splňovat podmínku maximálně tříprocentního schodku, nutnou pro případné přijetí eura.

Proti jarnímu odhadu tedy komise odhad vývoje poklesu české ekonomiky dál zhoršila. V květnu předpokládala pokles o 0,4 procenta, v zimě dokonce stagnaci. Odhad letošního deficitu naopak zůstal proti jarní prognóze beze změny.

Také české ministerstvo financí ve své říjnové predikci pro letošek čeká snížení výkonu ekonomiky o procento, možný růst v příštím roce ale uvádí pesimističtěji na 1,4 procenta. Úřad se s Evropskou komisí shoduje také v odhadu letošní výše rozpočtového schodku.

Klesající ceny energií zpomalí inflaci

Vládní dluh se podle Komise v letošním roce vyšplhá na 49 procent HDP. V příštím roce by měl o 0,6 procenta překročit hranici 50 procent hrubého domácího produktu. Podmínkou pro přijetí eura je veřejný dluh pod hranicí 60 procent HDP.

Inflaci Evropská komise pro letošní rok v České republice předpovídá na 1,4 procenta, především kvůli cenám potravin a pohybech v nepřímých daních. V příštím roce by ale měla inflace výrazně zpomalit na 0,5 procenta, zejména kvůli očekávanému snížení cen energií. V roce 2015 by inflace měla opět vzrůst k hodně 1,6 procenta.

Podzimní předpověď Evropské komise pro Česko
Všechny údaje jsou v procentech 2013 2014 2015
Růst HDP -1 1,8 2,2
Inflace 1,4 0,5 1,6
Nezaměstnanost 7,1 7 6,7
Schodek státního rozpočtu (ve vztahu k HDP) 2,9 3 3,5
Státní dluh (ve vztahu k HDP) 49 50,6 52,3

Zdroj: Evropská komise

Podíl na letošním nízkém deficitu mají podle komise konsolidační opatření, ze dvou třetin učiněná na příjmové straně. Prognóza v této souvislosti připomíná procentní zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty a nižší indexaci penzí. V letošním roce by na minimu měly být veřejné investice, asi o 35 procent pod vrcholem z roku 2009.

V roce 2014 odhaduje komise deficit veřejných financí na tři procenta. Zmiňuje v této souvislosti opět nižší valorizaci penzí, ale také zvýšení některých spotřebních daní a předpokládaný jednorázový příjem z prodeje kmitočtových frekvencí. O rok později, v roce 2015, bude mít na negativním vývoji deficitu směrem ke 3,5 procenta HDP podíl reforma daně z příjmu fyzických osob. Ta byla schválená v roce 2011, má ovšem odloženou účinnost.

Růst je velmi křehký

Komise ve své zprávě připomíná, že po šesti čtvrtletích poklesu vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku česká ekonomika o 0,6 procenta, a ukončila tak nejdelší pokles od roku 1993. V příštím roce by růst měla táhnout především poptávka ze zahraničí, neboť ta domácí bude stále nízká, k růstu ale přispěje také opětovné zvyšování zásob. V roce 2015 by to měla být především spotřeba domácností a tvorba hrubého fixního kapitálu.

Obnova je však velmi křehká, varuje komise. Nezvýšila se poptávka po zaměstnancích, ani podmínky pro získání úvěrů. Nezaměstnanost v letošním roce EK odhaduje na 7,1 procenta, v příštím roce na sedm procent. Na rok 2015 pak odhaduje mírný pokles na 6,7 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!