Ceny v průmyslu zrychlily pád, dolů je tlačí hlavně levná paliva | E15.cz

Ceny v průmyslu zrychlily pád, dolů je tlačí hlavně levná paliva

Ceny v průmyslu zrychlily pád, dolů je tlačí hlavně levná paliva
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Ceny průmyslových výrobců v Česku v březnu meziročně zrychlily pokles na 4,5 procenta z únorových čtyř procent. Nižší byly i ceny v zemědělství, naopak stavební práce zdražily. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ), který rovněž zveřejnil informace o únorovém zahraničním obchodu. Meziročně se vývozní ceny snížily o 4,3 procenta, dovozní ceny pak klesly o 5,8 procenta.

V průmyslu proti loňskému březnu klesly zejména ceny koksu a ropných produktů. Dolů zamířily i ceny obecných kovů a elektřiny. Snížily se také ceny těžby a dobývání. O 2,5 procenta zlevnily potravinářské výrobky, nápoje a tabák. Naopak ceny vody a nábytku letos v březnu vzrostly. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií.

„Tento vývoj se překlápí i do spotřebitelských cen. Naše odhady ukazují, že inflace by mohla v nacházejících měsících atakovat nulu. To by mělo odrazovat spekulativní kapitál, protože podobný vývoj oddaluje pravděpodobné zrušení kurzového závazku ČNB,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Jak ceny výrobců, tak vývoj spotřebitelských cen podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče naznačují, že se spotřebitelé nemusí obávat žádného viditelného zdražování ani v letošním roce.

Index cen průmyslových výrobců

Index cen průmyslových výrobcůIndex cen průmyslových výrobcůAutor: ČSÚ

Ceny zemědělských výrobců v březnu rovněž zrychlily pokles. Meziročně byly nižší o 4,6 procenta, zatímco v únoru to bylo o 2,9 procenta. V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 0,6 procenta, a to hlavně v důsledku růstu cen zeleniny a brambor. V živočišné výrobě klesly ceny o 9,9 procenta, přičemž alespoň mírný růst zaznamenaly pouze ceny skotu. Výrazně naopak zlevnilo mléko (o 16,6 procenta), vejce a jateční prasata.

Ceny stavebních prací se v březnu meziročně zvýšily stejně jako v únoru o 1,3 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zůstaly stejné.

Meziměsíční stagnace

Ve srovnání s předchozím měsícem se ovšem ceny průmyslových výrobců a stavebních prací nezměnily. To podle Evy Knyplové z auditorské a poradenské sítě BDO ukazuje mimo jiné na snahu průmyslových výrobců o zachování hrubé marže. „Ukazuje to i na očekávanou důslednou orientaci na výrobu s vyšší přidanou hodnotou,“ uvedla. Zemědělští výrobci zlevnili ve srovnání s únorem o 2,1 procenta.

Statistici upozorňují, že v březnu po devíti měsících poklesu výrazněji stouply ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. „Cena ropy na světových trzích začala ke konci února postupně růst. V březnu se cena severomořské ropy Brent dokonce nakrátko podívala nad 40 dolarů za barel a v dubnu dokonce atakovala úroveň 45 dolarů za barel,“ potvrdil ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Nyní však ceny ropy opět klesají.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!