Český průmysl po krizi opět vytlačuje služby

Podíl služeb na hrubé přidané hodnotě v Česku v pokrizových letech klesl. Zatímco v roce 2010 dosáhl 61,5 procenta, předloni se snížil na 59,4 procenta. V průměru evropské osmadvacítky přitom trvale rostl na necelých 74 procent, ukazuje srovnání Eurostatu.

Montážní linka společnosti Changhong v první česko-čínské průmyslové zóně, které je Nymburku, ilustrační foto
2.3.2016 6:11   |  

Služby dosáhly největší váhy v době krize, která citelně zasáhla průmysl. „Část pracovníků propuštěných v průmyslové výrobě nalezla uplatnění v sektoru služeb,“ popsal hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. S oživujícím průmyslem ale poklesly na předkrizovou úroveň.

„V posledních letech sekundární sektor nabýval na významu díky zotavování zpracovatelského průmyslu z recese v roce 2009. Zvýšil se i podíl zemědělství,“ vyjmenovala Zuzana Cabicarová z Českého statistického úřadu. Po recesi došlo v proexportně orientovaném tuzemsku hlavně k nárůstu vyvážení průmyslových výrobků. „Až následně roste rovněž objem služeb, které jsou spotřebovávány spíše tady u nás,“ popsal analytik GE Money Bank Petr Gapko.

Vysoký podíl průmyslu je pro Českou republiku problematický právě v letech, kdy se evropské ekonomice příliš nedaří. Podobnou váhu terciárního sektoru jako Česko v evropském srovnání vykazuje Rumunsko nebo také Albánie.

Situace v tuzemsku se ale zvolna mění k lepšímu. „Příjmy se v loňském roce zvedly a lze očekávat, že v letošním roce 2016 porostou ještě více. Proto se domnívám, že sektor služeb čeká poměrně pěkný růst a mohl by se zvednout i podíl k HDP,“ připomněl Gapko.


Čtěte také:

Produkce aut v Česku zlomila rekord, loni se jich vyrobilo 1,3 milionu

Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta. Méně, než čekala ČNB

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web