Chorvatská ekonomika se loni poprvé od krize vrátila k růstu

Chorvatská ekonomika loni vykázala růst o 1,6 procenta. Pro nejnovějšího člena Evropské unie to znamená první celoroční vzestup od začátku finanční krize v roce 2008. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes zveřejnil tamní statistický úřad.

 Chorvatsko
26.2.2016 13:26   |  

Většina analytiků se domnívá, že ekonomika by měla růst ještě rychleji, pokud si má země každý rok vyčlenit z objemu hrubého domácího produktu (HDP) téměř 3,5 procenta na splácení úroků. K tomu však Záhřeb ještě musí provést hluboké strukturální reformy.

V loňském posledním čtvrtletí stoupla ekonomika meziročně o 1,9 procenta. To je o něco horší výsledek, než činily odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters očekávali v průměru nárůst o 2,1 procenta. Ve srovnání s třetím čtvrtletím ale podle sezonně očištěných dat ekonomika o 0,5 procenta klesla.

„Chorvatsko musí zjednodušit pravidla a zajistit spravedlivější podmínky pro všechny, aby bylo přívětivější vůči investorům,“ uvedl podle agentury Reuters Hrvoje Stojić ze společnosti Hypo Group Alpe Adria. Chorvatsko bylo v letech 2009 a 2014 nepřetržitě v hospodářské recesi. HDP se během těchto šesti let snížil úhrnem o 13 procent.

V letošním roce vláda předpokládá růst o dvě procenta. Rozpočtový schodek by měl činit tři procenta HDP. Podle některých analytiků ale v tomto odhadu nejsou zahrnuty klíčové reformy, jako je modernizace státní správy, zdravotnictví a důchodového systému.

Chorvatsko se v červenci 2013 stalo 28. členem EU. Nyní se o něm hovoří zejména v souvislosti s migrací - přes Chorvatsko přešly v posledních měsících takzvanou balkánskou cestou statisíce migrantů z Asie a Blízkého východu.


Čtěte také:

Chorvatsko následuje Maďary, nařídilo převést hypotéky z franků na kuny

Chorvatsko jen zmírnilo blokádu nákladní dopravy ze Srbska

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web