Čína po osmi letech snížila odhad růstu

Po čínském zboží už není taková poptávka jako dříve a druhá největší ekonomika světa zpomaluje. V každém z uplynulých osmi let si Peking stanovil ekonomický růst na osm procent, nyní ho poprvé snížil na 7,5 procenta.

 Čína
6.3.2012 6:58   |  

Takový růst by byl nejnižším od roku 1990. Čínský HDP však zatím předpovědi vlády pokaždé překonal: v loňském roce rostl o 9,2 procenta, předloni o 10,4 procenta. Rozhodnutí snížit výhled růstu je tedy spíše signálem, že Čína už nechce za každou cenu „steroidový růst“ poslední dekády.

„Znamená to, že Čína už nestojí o jednoduchý rychlý růst,“ komentoval snížený odhad Hu Singdou, ekonom z Pekingského technologického institutu. „Místo toho chce kvalitní růst,“ dodal.


O Číně také čtěte: Čína investuje do zbrojení, znervózňuje sousedy


Čína chce v tomto roce hlavně zvýšit domácí spotřebu a zbavit se tím závislosti na exportu, řekl premiér Wen Ťi-pao třem tisícům komunistických delegátů, kteří se shromáždili ve Velkém lidovém sále v Pekingu. „Vytvoříme opatření na podporu spotřeby,“ řekl Wen. „Zlepšíme rozdělení příjmů, zvýšíme mzdy lidem s nižšími a středními příjmy, což podpoří spotřebu,“ slíbil Wen. V Číně se loni zdvojnásobil počet miliardářů na 146, napsal časopis Forbes.

Pro premiéra Wena a generálního tajemníka komunistické strany Chu Ťin-tchaa je desetidenní lidový kongres jejich vůbec posledním. Říši středu totiž letos na podzim čeká výměna politického vedení. Taková změna přichází v Číně jednou za deset let. V zákulisí lidového kongresu lze proto očekávat boj o moc mezi funkcionáři komunistické strany, píše korespondent BBC. Zatím je zřejmé jen to, že titul generálního tajemníka – nejvýznamnější post v komunistické Číně – v říjnu převezme Si Jinping.

Zpomalující růst, rostoucí inflace, přehřátý realitní trh, zadlužené místní vlády a velké nerovnosti mezi chudými venkovany a bohatými obyvateli západních provincií – to je stav, ve kterém Chu a Wen předají Čínu svým nástupcům. Výši inflace pro příští rok stanovil Wen na čtyři procenta – tak jako předchozí roky. Právě růst cen vyvolává v Číně v poslední době velké problémy a také sociální nepokoje. V loňském roce byla inflace 5,4 procenta.

Deficit bude 1,5 procenta HDP

Výdaje čínského rozpočtu dosáhnou letos 12,43 bilionu jüanů (37 bilionů korun) a deficit bude dosahovat 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Loni činil rozpočtový deficit 1,1 procenta HDP. Vláda chce i v letošním roce prosazovat aktivní fiskální přístup, avšak analytici neočekávají vývoj podobný roku 2008, kdy režim do ekonomiky nasměroval čtyři biliony jüanů jako mohutný stimul rozvoje.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web