Čína poroste nejpomaleji za 24 let, centrální banka snížila sazby

Čínská centrální banka poprvé po více než dvou letech snížila úrokové sazby. Cílem jejího nečekaného kroku je podpořit ekonomický růst, který by letos mohl být nejpomalejší za 24 let. Nejnovější statistiky ukázaly, že růst tovární aktivity se zastavil a realitní trh, dlouhodobý pilíř růstu, zůstává slabý.

Stavební práce v Číně
21.11.2014 15:27   |  

Banka snížila jednoroční výpůjční sazbu o 0,4 procentního bodu na 5,6 procenta. Jednoletou depozitní sazbu banka snížila o čtvrt procentního bodu.

Centrální banka rovněž učinila krok k dalšímu uvolnění tvorby depozitních sazeb. Nově mohou banky nabídnout střadatelům za jejich úspory úrok, který bude 1,2násobkem základní sazby. Doposud to bylo 1,1násobek.

Vývoj úrokových sazeb

V prohlášení banka uvedla, že růst čínské ekonomiky je stále přiměřený a není třeba zavádět silná stimulační opatření. I nadále však hodlá pokračovat v pravidelném uvolňování tvorby depozitních sazeb.

Meziroční vývoj růstu HDP

Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 7,3 procenta, nejníže za pět let. Oficiálním cílem vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 7,5 procenta. Peking dal nicméně najevo, že je připraven tolerovat slabší růst, pokud to nebude mít negativní dopady na trh práce.

Čína naposledy snížila úroky v červenci 2012. Tehdy výpůjční sazba klesla o 0,31 procentního bodu a depozitní o čtvrt procentního bodu.


Čtěte také:

Ekonomický růst Číny zpomalil na pětileté minimum

Reformy jsou důležitější než růst, apeluje na Čínu Světová banka

Šmejc: Home Credit v Číně čeká raketový růst

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web