Čína poroste nejpomaleji za 24 let, centrální banka snížila sazby | E15.cz

Čína poroste nejpomaleji za 24 let, centrální banka snížila sazby

Čína poroste nejpomaleji za 24 let, centrální banka snížila sazby
21. listopadu 2014 • 15:27
Čínská centrální banka poprvé po více než dvou letech snížila úrokové sazby. Cílem jejího nečekaného kroku je podpořit ekonomický růst, který by letos mohl být nejpomalejší za 24 let. Nejnovější statistiky ukázaly, že růst tovární aktivity se zastavil a realitní trh, dlouhodobý pilíř růstu, zůstává slabý.

Banka snížila jednoroční výpůjční sazbu o 0,4 procentního bodu na 5,6 procenta. Jednoletou depozitní sazbu banka snížila o čtvrt procentního bodu.

Centrální banka rovněž učinila krok k dalšímu uvolnění tvorby depozitních sazeb. Nově mohou banky nabídnout střadatelům za jejich úspory úrok, který bude 1,2násobkem základní sazby. Doposud to bylo 1,1násobek.

Vývoj úrokových sazeb

V prohlášení banka uvedla, že růst čínské ekonomiky je stále přiměřený a není třeba zavádět silná stimulační opatření. I nadále však hodlá pokračovat v pravidelném uvolňování tvorby depozitních sazeb.

Meziroční vývoj růstu HDP

Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 7,3 procenta, nejníže za pět let. Oficiálním cílem vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 7,5 procenta. Peking dal nicméně najevo, že je připraven tolerovat slabší růst, pokud to nebude mít negativní dopady na trh práce.

Čína naposledy snížila úroky v červenci 2012. Tehdy výpůjční sazba klesla o 0,31 procentního bodu a depozitní o čtvrt procentního bodu.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí