Čínský kapitál se přelévá do světa, přímé investice přesáhly bilion dolarů | E15.cz

Čínský kapitál se přelévá do světa, přímé investice přesáhly bilion dolarů

Čínský kapitál se přelévá do světa, přímé investice přesáhly bilion dolarů
Bankovní úředník rovná peníze v čínské bance
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Přímé investice čínských firem v zahraničí zřejmě letos poprvé překonají částku jeden bilion dolarů (24 bilionů korun). Přispívá k tomu zpomalování ekonomického růstu v Číně a rostoucí internacionalizace čínských firem, napsala agentura Reuters.

Loni celkové investice firem v zahraničí stouply na téměř 883 miliard dolarů, uvedl náměstek čínského obchodního zástupce při ministerstvu obchodu Čang Siang-čchen. Ve středu ministerstvo uvedlo, že nefinanční přímé investice v zahraničí stouply za prvních osm měsíců roku o 18,2 procenta.

Zpomalující ekonomika a nestabilita na trzích ženou čínské firmy k nákupům zahraničních značek a technologií. Dalším důvodem pro koupě je snaha o rozšíření jejich aktivit. Pekingská vláda také podporuje expanzi čínských firem, nabízí jim finanční podpory a zrušila administrativní kontrolu zahraničních dohod.

390 fúzí a akvizic

Podle údajů Thomson Reuters čínské firmy od počátku roku do 16. září oznámily nebo dokončily 390 dohod o fúzích a akvizicích v hodnotě 77 miliard dolarů. To je dvojnásobek počtu dohod za stejné období loni. Hodnota dohod také již překonala rekord z roku 2008, kdy činila 70,4 miliardy dolarů.

Do konce roku 2014 celkem 18 500 čínských investorů zřídilo v zahraničí téměř 30 000 podniků. Z toho asi 77 procent vykázalo loni zisk, dodal Čang.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!