ČSÚ přepočítal výsledky české ekonomiky. Ze stagnace se stal mírný růst

1.10.2014 9:37   |  

aktualizováno Česká ekonomika v letošním 2. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně po revizi o 0,3 procenta a meziročně o 2,5 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Meziroční vývoj se oproti dřívějšímu odhadu mírně zhoršil a mezičtvrtletní zlepšil. Původně podle statistiků ekonomika rostla meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně stagnovala. Nový odhad je založen mimo jiné na revizi hrubého domácího produktu po přechodu na nový evropský standard.

„Struktura HDP se vůči předchozím odhadům nijak nezměnila, pouze došlo k zpřesnění hodnot. Silnou roli v mezičtvrtletním i meziročním srovnání měly výdaje na konečnou spotřebu. Ty rostly o 2,2 procenta, respektive o 0,8 procenta,“ uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

„Ukazuje se velmi silný potenciál v rámci spotřeby domácností, která by do budoucna měla být opět druhou nohou, na které bude ekonomika stát. Donedávna to byl jen zahraniční obchod, který byl dominantním přispěvatelem k ekonomickému růstu,“ dodal.

Vývoj HDP a HPH ve stálých cenách, meziroční indexy, sezónně očištěno

Díky revizím se snížil i deficit za rok 2011, a to z 3,2 procenta HDP pod EU požadovanou tříprocentní hranici na 2,86 procenta HDP.

Naopak předloňská výše deficitu 3,99 procenta HDP byla ovlivněna jednorázovým zaúčtováním církevních restitucí a úpravy v čerpání fondů EU. Bez těchto vlivů by byl loni deficit veřejných financí podle dřívějších informací ČSÚ pod EU požadovanou tříprocentní hranicí.

Revize HDP zároveň vedla k poklesu veřejného dluhu. Celkový veřejný dluh v poměru k HDP podle dnešních čísel ČSÚ loni stoupl na 45,74 procenta ze 45,5 procenta v roce 2012. Ještě letos v dubnu ale statistici uváděli za loňský rok dluh ve výši 46,04 procenta HDP. Celkový státní dluh podle kritérií pro přijetí evropské měny eura nesmí překročit 60 procent HDP.


Čtěte také:

Zahraniční dluh Česka meziročně stoupl o 220 miliard

Česká ekonomika se v dohledné době nevrátí k předkrizovému růstu

Moody's zlepšila odhad letošního rozpočtového schodku

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web