Další důkaz zpomalení: průmyslová výroba v USA klesla | E15.cz

Další důkaz zpomalení: průmyslová výroba v USA klesla

Další důkaz zpomalení: průmyslová výroba v USA klesla
Stavba tramvajové tratě v americkém Detroitu
• 
ZDROJ: M-1 Rail

ČTK

Průmyslová výroba ve Spojených státech v březnu klesla stejně jako v předešlém měsíci o 0,6 procenta a za celé první čtvrtletí ztratila v celoročním přepočtu 2,2 procenta. Dnešní údaje americké centrální banky (Fed) potvrzují odhady, podle nichž se růst největší ekonomiky světa na počátku tohoto roku dál prudce zpomalil.

Pokles březnové produkce byl hlubší, než se čekalo. Analytici dotázaní agenturou Reuters odhadovali meziměsíční pokles jen na 0,1 procenta. Průmyslová výroba zaznamenala pokles v šesti ze sedmi posledních měsíců.

Produkce zpracovatelského sektoru se v březnu snížila o 0,3 procenta. Sektor srazil propad v automobilovém průmyslu, jehož produkce klesla o 1,6 procenta. Zpracovatelský průmysl, který je do značné míry orientován na export, podkopává silný kurz domácí měny a slabý hospodářský růst v zahraničí.

Us Industrial Production Mom

Produkce podniků síťových služeb, jako jsou elektrárny, plynárny a vodárny, v březnu kvůli oteplení klesla o 1,2 procenta. Výkon sektoru těžby spadl o 2,9 procenta, což byl jeho nejhlubší měsíční propad od září 2008. Tento sektor podlamuje dlouhý pokles cen většiny komodit v čele s ropou.

Ekonomové odhadují, že ekonomika USA v prvním čtvrtletí výrazně zpomalí růst a někteří předpokládají sestup růstového tempa až na 0,2 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst zvolnil na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok ekonomika zopakovala růst o 2,4 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!