Daně z příjmů jsou v Česku jedny z nejnižších v EU

Mezi státy Evropské unie panují velké rozdíly v daních, ukazují data Eurostatu. Zatímco například nejvyšší sazba u daně z příjmu fyzických osob letos ve Švédsku dosahuje 56,6 procenta, v Bulharsku je to jen deset procent. České 15procentní zdaněním příjmů patří mezi nejnižší v sedmadvacítce. Výrazné rozdíly jsou i u daně z přidané hodnoty, trend je ale jasný – sazba u této nepřímé daně se v posledních letech zvyšuje v celé unii.

 ilustrační foto
21.5.2012 15:38   |  

Nejvyšší daně z příjmu fyzických osob jsou ve Skandinávii. Na druhém místě za Švédskem figuruje Dánsko se sazbou daně 55,4 procenta. Právě v těchto skandinávských státech jsou ale také jedny z nejvyšších platů v EU. Navíc Švédsko je také známo jako země s velmi rozvinutým sociálním systémem, v němž je například široká podpora rodičů s dětmi a rozsáhlá podpora zaměstnávání.


Čtěte také: Náklady práce v Česku jsou deváté nejnižší v EU


Statistici navíc pro své údaje o daních ve Skandinávii využili nejvyšší možnou sazbu, která se může výrazně lišit jiných sazeb v rámci progresivního zdanění.

Vysoká daň z příjmu je také v Belgii (53,7 %), Nizozemsku a Španělsku (obě země 52 %), Rakousku a Velké Británii (50 %). Nejnižší je hned po Bulharsku v Česku a Litvě, kde je sazba 15 procent. Nízké je zdanění příjmů osob i v Rumunsku (16 %) a na Slovensku (19 %).


Výše daní v rámci EU


Velké rozdíly jsou i u DPH, společným trendem je její růst

Podobné rozdíly jako u daní z příjmů jsou i u daně z přidané hodnoty. Společný je ale trend - vlády velké řádky unijních zemí přistoupily ve snaze ozdravit veřejné finance často právě ke zvýšení této nepřímé daně. To se projevilo tím, že průměrná DPH v Evropské unii v posledních letech výrazně narostla. Zatímco v roce 2000 v průměru dosahovala 19,2 procenta, tak letos to je 21 procent.


Čtěte také: Kalousek: Bez škrtů bude schodek rozpočtu o polovinu větší


A jak se liší DPH podle zemí? Například v Lucembursku letos průměrná standardní DPH činí 15 procent, zatímco v Maďarsku je to 27 procent a v Dánsku a ve Švédsku 25 procent. V Česku je to 20 procent, což je mírně pod průměrem EU (21 procent).

Zdanění firem letos po dlouhém pozvolném poklesu mírně vzrostlo. Nejvyšší sazbu mají právnické osoby ve Francii (36,1 %), Maltě (35 %) a Belgii (34 %), nejnižší naopak v Bulharsku a na Kypru (10 %) a v Irsku (12,5 %). V Česku jsou příjmy firem zdaněny 19procentní sazbou, což je pod průměrem EU (23,5 %).

Výrazně se v EU liší i příjmy zemí z daní v poměru k hrubému domácímu produktu. V roce 2010 podle dnešních dat statistiků poměr daňové příjmy v Litvě dosahovaly 27,1 procenta tamního HDP, zatímco v Dánsku to bylo 47,6 procenta HDP. V ČR to bylo 33,8 procenta, což je méně než unijní průměr, který dosahoval 38,4 procenta.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web