Deficit běžného účtu USA vzrostl o čtvrtinu, je nejvyšší za sedm let

Deficit bilance běžného účtu Spojených států se loni prohloubil o 24,3 procenta na 484,1 miliardy dolarů (11,6 bilionu korun). To byl nejvyšší údaj od roku 2008, kdy činil 690,8 miliardy dolarů.

Dolary, ilustrační foto
17.3.2016 14:31   |  

Prohloubení schodku ukazuje na problémy, které mají americké firmy kvůli oslabení předních světových ekonomik a kvůli silné domácí měně. Silný dolar výrazně snížil vývoz.

Bilance běžného účtu je širším měřítkem obchodu, sleduje tok zboží a služeb a také investic ze země a do ní. V poměru k hrubému domácímu produktu deficit stoupl na 2,7 procenta z předloňských 2,2 procenta HDP a byl nejvyšší do roku 2012.

Rostoucí deficit obchodu snížil v loňském roce celkový ekonomický růst o 0,6 procentního bodu. Americká ekonomika loni vzrostla o 2,4 procenta. Analytici očekávají, že obchod zbrzdí celkový ekonomický růst i v letošním roce, protože vývozci budou mít nadále problém s prodejem svého zboží v zahraničí.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se schodek bilance běžného účtu snížil na 125,3 miliardy dolarů ze 129,9 miliardy dolarů ve třetím čtvrtletí, napsaly agentury AP a Reuters.


Čtěte také:

Rozpočtový deficit USA letos poprvé za šest let vzroste

Světové zbrojní výdaje: USA šetří, Saúdská Arábie láme rekordy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web