Deficit čínského rozpočtu vzrostl na dvojnásobek, silně zpomalil růst příjmů

Schodek čínského státního rozpočtu se v loňském roce prohloubil na 2,36 bilionu jüanů (8,9 bilionu korun), což je proti schodku 1,13 bilionu jüanů z roku 2014 asi dvojnásobek. Vláda zvýšila výdaje, aby zmírnila dopady zpomalení hospodářského růstu, příjmy rozpočtu ale rostly nejpomaleji za posledních 27 let. Vyplývá to z údajů tamního ministerstva financí.

 čínská měna Jüan
29.1.2016 11:50   |  

Fiskální výdaje loni stouply o 15,8 procenta. Příjmy se však zvýšily pouze o 8,4 procenta, což byl podle státní agentury Nová Čína nejpomalejší růst od roku 1988. Může za to hlavně zpomalení tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP).

Ministerstvo podle agentury Reuters dodalo, že ekonomika loni čelila relativně silnému tlaku. Fiskální operace však podle ministerstva byly v loňském roce „v zásadě stabilní“.

Čínská ekonomika loni vykázala nejpomalejší růst za posledních 25 let. HDP se zvýšil o 6,9 procenta, o rok dříve to bylo 7,3 procenta.

Vývoj bilance čínského rozpočtu:


Čtěte také:

Čína sází na elektromobily, mají napomoci snížit znečištění ovzduší

V Číně loni dosáhla spotřeba ropy rekordu i přes zpomalování růstu HDP

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web