Deficit čínského rozpočtu vzrostl na dvojnásobek, silně zpomalil růst příjmů

Schodek čínského státního rozpočtu se v loňském roce prohloubil na 2,36 bilionu jüanů (8,9 bilionu korun), což je proti schodku 1,13 bilionu jüanů z roku 2014 asi dvojnásobek. Vláda zvýšila výdaje, aby zmírnila dopady zpomalení hospodářského růstu, příjmy rozpočtu ale rostly nejpomaleji za posledních 27 let. Vyplývá to z údajů tamního ministerstva financí.

 čínská měna Jüan
29.1.2016 11:50   |  

Fiskální výdaje loni stouply o 15,8 procenta. Příjmy se však zvýšily pouze o 8,4 procenta, což byl podle státní agentury Nová Čína nejpomalejší růst od roku 1988. Může za to hlavně zpomalení tempa růstu hrubého domácího produktu (HDP).

Ministerstvo podle agentury Reuters dodalo, že ekonomika loni čelila relativně silnému tlaku. Fiskální operace však podle ministerstva byly v loňském roce „v zásadě stabilní“.

Čínská ekonomika loni vykázala nejpomalejší růst za posledních 25 let. HDP se zvýšil o 6,9 procenta, o rok dříve to bylo 7,3 procenta.

Vývoj bilance čínského rozpočtu:


Čtěte také:

Čína sází na elektromobily, mají napomoci snížit znečištění ovzduší

V Číně loni dosáhla spotřeba ropy rekordu i přes zpomalování růstu HDP

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web