Deflace na Slovensku zrychluje, analytiky překvapila

Tempo deflace na Slovensku se loni v prosinci zvýšilo: spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o 0,5 procenta po poklesu 0,4 procenta v listopadu. Ceny zboží a služeb na Slovensku v prosinci klesly výrazněji, než očekávali analytici. Ekonomové v průměru odhadovali, že deflace dosáhne 0,3 procenta.

 Bratislava (ilustrační foto)
15.1.2016 9:56   |  

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v prosinci klesly o 0,3 procenta, v listopadu se nezměnily. Vývoj ovlivnilo kromě jiného pokračující zlevňování pohonných hmot.

V průměru za celý minulý rok se ceny zboží a služeb na Slovensku snížily o 0,3 procenta po poklesu o 0,1 procenta v předchozím roce. Spotřebitelské ceny v zemi nepřetržitě klesají od konce roku 2014.

Sk Inflation Rate Mom

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze z prosince minulého roka odhadla, že Slovensko se letos vrátí k inflaci. Tempo růstu spotřebitelských cen by ale mělo být pomalejší, než centrální banka původně čekala.


Čtěte také:

Slovensko se dál noří do deflace, dosahuje 0,6 procenta

Na Slovensku zpomalil propad cen, deflace dosahuje 0,4 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web