Devizové rezervy Číny se rekordně smrskly. Skoro o 95 miliard dolarů | E15.cz

Devizové rezervy Číny se rekordně smrskly. Skoro o 95 miliard dolarů

Devizové rezervy Číny se rekordně smrskly. Skoro o 95 miliard dolarů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák/Euro

ČTK
vaj

Čínské devizové rezervy klesly v srpnu o rekordních 93,9 miliardy dolarů (2,3 bilionu korun) na 3 557 bilionu dolarů. Pokles byl důsledkem snahy Pekingu o stabilizaci kurzu domácí měny po její nečekané dvouprocentní devalvaci z 11. srpna. Propadla se také bilance čínského zahraničního obchodu.

Centrální banka vyšla srpnovou devalvací vstříc sílícímu tlaku trhu na pokles jüanu, jehož kurz srážela série slabých údajů z druhé největší ekonomiky světa. Nepříznivá reakce světových finančních trhů, které se začaly obávat vyvolání „měnové války“, ale Peking přiměla obnovit intervence na podporu měny, což si vyžádalo část devizových rezerv.

Dnešní statistické údaje ukázaly, že čínský zahraniční obchod v srpnu pokračoval v poklesu a snížil se vývoz i dovoz. Srpnová devalvace byla ale podle analytiků příliš nepatrná na to, aby měla na obchodní bilanci nějaký vliv, uvedla agentura AP.

Čínské devizové rezervy i po poklesu o necelá tři procenta zůstávají zdaleka největší na světě. Čína nahromadila své obří rezervy během minulých dvou desetiletí, kdy její ekonomika díky investicím a vývozu prudce rostla.

Peking tehdy sledoval politiku podpory exportu a centrální banka nakupovala cizí měny, aby zabránila kurzu jüanu ve zhodnocování, který by poškodil vývozce.

Nyní se Čína snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu růstu, založenému více na domácí spotřebě, což ale přispívá ke zpomalení hospodářského růstu.

Čínská ekonomika loni stoupla o 7,3 procenta, tedy nejpomalejším růstovým tempem za 24 let, a letos se vesměs čeká pokles růstu pod oficiální cíl sedm procent. Relevanci těchto očekávání naznačuje bilance čínského zahraničního obchodu.

Čínský vývoz i dovoz v srpnu pokračovaly v poklesu

Zahraniční obchod v srpnu pokračoval v poklesu. Vývoz se meziročně snížil o 5,5 procenta, což je méně, než se čekalo. Dovoz zažil desátý měsíční pokles v řadě a propadl se nečekaně výrazně o 13,8 procenta, vyplývá z dnešních údajů čínského celního úřadu. Data podle agentury Reuters poukazují na pokračují útlum druhé největší ekonomiky světa. Právě obavy o její zdraví v poslední době znervóznily globální finanční trhy.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že vývoz se po červencovém propadu o více než osm procent v srpnu sníží o šest procent. U dovozu předpokládali pokles pouze 8,2 procenta.

Obchodní přebytek nakonec v srpnu činil 60,24 miliardy dolarů, podstatně více, než se čekalo. Čína je nejvýznamnější obchodní velmocí na světě a vývoz čínského zboží a služeb je tradičním motorem čínského růstu.

Čínské úřady se nyní snaží nasměrovat domácí ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než ma exportu a investicích do infrastruktury, což je další tradiční pilíř čínského hospodářského růstu. Čínská ekonomika loni stoupla o 7,3 procenta, což bylo nejpomalejší růstové tempo za 24 let.

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!