Ekonomika eurozóny zrychlila, meziročně vzrostla o 1,6 procenta

Meziroční růst eurozóny byl ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněných údajů o něco vyšší, než se dosud uvádělo. Evropský statistický úřad Eurostat uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) v závěru roku vykázal růst o 1,6 procenta místo doposud uváděných 1,5 procenta. Mezičtvrtletní růst potvrdil na 0,3 procenta.

 Výroba v IG Watteeuw
8.3.2016 11:26   |  

Hlavním zdrojem růstu v posledních třech měsících loňského roku byly investice do vybavení a staveb. Růst mírně podpořily i výdaje domácností a vládní spotřeba. Naopak zahraniční obchod snížil HDP o 0,3 procentního bodu, protože dovoz rostl rychleji než vývoz.

V celé Evropské unii hrubý domácí produkt mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Mezičtvrtletní růst úřad zpřesnil směrem vzhůru o 0,1 procentního bodu.

Za celý loňský rok HDP eurozóny stoupl o 1,6 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,9 procenta v roce 2014. V celé EU se růst zvýšil na 1,9 procenta z předloňských 1,4 procenta.


Čtěte také:

Eurozóna se nečekaně vrátila do deflace, k propadu přispěly ceny energií

Evropský úřad už nebude v zátěžovém testu označovat neúspěšné banky

ECB: Eurozóna pokračuje v mírném zotavování, globální hrozby ale sílí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web