Ekonomika eurozóny zrychlila, meziročně vzrostla o 1,6 procenta

Meziroční růst eurozóny byl ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněných údajů o něco vyšší, než se dosud uvádělo. Evropský statistický úřad Eurostat uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) v závěru roku vykázal růst o 1,6 procenta místo doposud uváděných 1,5 procenta. Mezičtvrtletní růst potvrdil na 0,3 procenta.

 Výroba v IG Watteeuw
8.3.2016 11:26   |  

Hlavním zdrojem růstu v posledních třech měsících loňského roku byly investice do vybavení a staveb. Růst mírně podpořily i výdaje domácností a vládní spotřeba. Naopak zahraniční obchod snížil HDP o 0,3 procentního bodu, protože dovoz rostl rychleji než vývoz.

V celé Evropské unii hrubý domácí produkt mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Mezičtvrtletní růst úřad zpřesnil směrem vzhůru o 0,1 procentního bodu.

Za celý loňský rok HDP eurozóny stoupl o 1,6 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,9 procenta v roce 2014. V celé EU se růst zvýšil na 1,9 procenta z předloňských 1,4 procenta.


Čtěte také:

Eurozóna se nečekaně vrátila do deflace, k propadu přispěly ceny energií

Evropský úřad už nebude v zátěžovém testu označovat neúspěšné banky

ECB: Eurozóna pokračuje v mírném zotavování, globální hrozby ale sílí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tusk: První neformální summit EU bez Británie proběhne ve středu

Tusk: První neformální summit EU bez Británie proběhne ve středu

Řádný summit šéfů států a vlád zemí Evropské unie se v důsledku rozhodnutí britských voličů o odchodu z unie ve čtvrtečním referendu prakticky zúží příští týden na jediný den.… více

Komerční prezentace
Mobilní web