Eurozóna roste o 0,3 procenta za čtvrtletí, meziročně zpomalila

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Meziroční růst mírně zpomalil na 1,5 procenta. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie stoupl mezičtvrtletně rovněž o 0,3 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Uvedl to v dnešních rychlých odhadech statistický úřad Eurostat.

 Výroba v IG Watteeuw
12.2.2016 11:15   |  

Údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters a naznačují, že Evropská centrální banka přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

V celé Evropské unii hrubý domácí produkt stoupl mezičtvrtletně rovněž o 0,3 procenta po zvýšení o 0,4 procenta ve třetím kvartálu. Meziročně HDP mírně zpomalil na 1,8 procenta z 1,9 procenta. Za celý loňský rok se HDP zemí platících eurem zvýšil o 1,5 procenta a EU o 1,8 procenta.

Ea GDP Growth Rate

Tempo poklesu výroby v EU se v prosinci zdvojnásobilo
Tempo meziměsíčního poklesu průmyslové výroby v eurozóně i v celé Evropské unii v prosinci zrychlilo na jedno procento z listopadových 0,5 procenta.

Nejvýraznější pokles v prosinci zaznamenal v rámci EU irský průmysl, jehož produkce se propadla o 4,3 procenta. Nejlépe si naopak vedlo Dánsko, kde se průmyslová výroba zvýšila o 2,9 procenta. V České republice meziměsíční pokles výroby zrychlil na 2,6 procenta z listopadových 1,3 procenta, píše Eurostat ve své tiskové zprávě.

Eurostat dnes rovněž oznámil, že ekonomika eurozóny i EU ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Tempo růstu eurozóny tak zůstalo na úrovni třetího kvartálu, zatímco v EU růst nepatrně zpomalil z 0,4 procenta.

Čtěte také:

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v závěru roku zrychlil

Sázky na růst cen v eurozóně jsou na minimu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Číňané dohodli další investice v Africe za sedmnáct miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologiích. Hodnota… více

Mobilní web