Eurozóna roste o 0,3 procenta za čtvrtletí, meziročně zpomalila

Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Meziroční růst mírně zpomalil na 1,5 procenta. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie stoupl mezičtvrtletně rovněž o 0,3 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Uvedl to v dnešních rychlých odhadech statistický úřad Eurostat.

 Výroba v IG Watteeuw
12.2.2016 11:15   |  

Údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters a naznačují, že Evropská centrální banka přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

V celé Evropské unii hrubý domácí produkt stoupl mezičtvrtletně rovněž o 0,3 procenta po zvýšení o 0,4 procenta ve třetím kvartálu. Meziročně HDP mírně zpomalil na 1,8 procenta z 1,9 procenta. Za celý loňský rok se HDP zemí platících eurem zvýšil o 1,5 procenta a EU o 1,8 procenta.

Ea GDP Growth Rate

Tempo poklesu výroby v EU se v prosinci zdvojnásobilo
Tempo meziměsíčního poklesu průmyslové výroby v eurozóně i v celé Evropské unii v prosinci zrychlilo na jedno procento z listopadových 0,5 procenta.

Nejvýraznější pokles v prosinci zaznamenal v rámci EU irský průmysl, jehož produkce se propadla o 4,3 procenta. Nejlépe si naopak vedlo Dánsko, kde se průmyslová výroba zvýšila o 2,9 procenta. V České republice meziměsíční pokles výroby zrychlil na 2,6 procenta z listopadových 1,3 procenta, píše Eurostat ve své tiskové zprávě.

Eurostat dnes rovněž oznámil, že ekonomika eurozóny i EU ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Tempo růstu eurozóny tak zůstalo na úrovni třetího kvartálu, zatímco v EU růst nepatrně zpomalil z 0,4 procenta.

Čtěte také:

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v závěru roku zrychlil

Sázky na růst cen v eurozóně jsou na minimu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web