HDP eurozóny klesl o 0,2 procenta, EU je již celá v recesi

Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,2 procenta a její pokles se táhne už šest čtvrtletí. Znamená to, že nynější recese je dosud nejdelší v historii měnové unie. Hrubý domácí produkt celé Evropské unie poklesl 0,1 procenta, oznámil statistický úřad Eurostat.

ilustrační foto
15.5.2013 11:48   |  

Pokles se ale v eurozóně zmírnil z tempa 0,6 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. HDP Evropské unie klesl na konci roku o 0,5 procenta a předtím ve třetím čtvrtletí mírně stoupl. Do recese tak oficiálně vstoupila i celá EU s 27 zeměmi.

V meziročním srovnání ekonomika eurozóny naopak urychlila pokles na jedno procento z tempa 0,9 procenta v předešlém čtvrtletí. Také v EU meziroční pokles drobně zesílil na 0,7 procenta.

Jižní státy stáhly EU do recese

V prvních třech měsících roku bylo v recesi devět ze 17 zemí eurozóny a na tento seznam se nově dostala Francie. Německo, které je největší ekonomikou eura, sice obnovilo mírný růst a recesi se těsně vyhnulo, to ale nestačilo vyrovnat pokračující propad zemí jižní Evropy zasažených dluhovou krizí.

Pokles v eurozóně byl o něco horší, než ekonomové očekávali. Recese je už nyní delší než předchozí propad v letech globální finanční krize 2008-2009, třebaže ten byl výrazně hlubší. Na současné situaci se nejvíce podepisuje přetrvávající dluhová a bankovní krize jižní Evropy, v níž se nejnověji ocitl spadl Kypr.

Recese trvající šest čtvrtletí je pro 17 zemí eura nejdelší od roku 1995, uvedla agentura Reuters. Eurozóna ale vznikla až v roce 1999.


Čtěte také:

Jaká hospodářská politika je odolná vůči krizím?

Češi začínají věřit v přežití eura, sami jej ale nechtějí

Bratušeková brání svoje reformní záměry


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web