Inflace v prosinci byla výrazně nižší, než očekávali centrální bankéři

aktualizováno Prosincová meziroční inflace, která klesla na 0,1 procenta z listopadových 0,6 procenta, byla v porovnání s prognózou České národní banky o půl procentního bodu nižší. Může za to zlevnění potravin a pád cen pohonných hmot. Naopak inflace za celý loňský rok ve výši 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2013, očekávání centrální banky splnila.

 Budova České národní banky v Praze
9.1.2015 13:44   |  

Za uvedenou odchylkou u prosincové inflace stál podle šéfa sekce měnové a statistiky ČNB Tomáše Holuba meziroční pokles cen potravin, s nímž prognóza počítala až počátkem roku 2015, a znatelně hlubší než očekávaný meziroční pokles cen pohonných hmot, které v prosinci vlivem prudkého propadu ceny ropy na světových trzích výrazně klesly.

Dalším důvodem nižší inflace byl podle centrální banky slabší dopad změn nepřímých daní související s odhadem ČNB, že se zvýšená spotřební daň na tabák projeví v cenách cigaret již během posledních měsíců roku 2014. Naopak korigovaná inflace bez cen pohonných hmot byla nepatrně vyšší než odhady ČNB a regulované ceny se v prosinci 2014 vyvíjely v souladu očekáváním centrální banky.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský míní, že zaostání prosincové inflace za prognózou ČNB v kombinaci s mírnějším inflačním výhledem patrně přiměje k časovému prodloužení intervencí.

„Pokud se dopady ropného šoku soustředí převážně jen do cen benzínu a nafty, mohla by ČNB zůstat pouze u tohoto kroku. Pokud se však dražší paliva začnou ve větší míře promítat do cen dalších výrobků a služeb, centrální banka zřejmě zareaguje posunem intervenčního závazku směrem k vyšší úrovni EUR/CZK,“ dodal Rožumberský.

Intervence odvrátily deflaci

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace.

Oslabený kurz koruny se v inflaci dál promítá prostřednictvím dovozních cen, když z části kompenzuje deflační cenový vývoj v eurozóně a prudký pokles světových cen ropy. Rovněž domácí ekonomika a trh práce již několik čtvrtletí působí směrem k růstu cenové hladiny, upozornil Holub.

Ke dvouprocentnímu cíli ČNB se celková i měnověpolitická inflace dostanou podle prognózy centrální banky počátkem roku 2016. „Rizika této prognózy jsou však z důvodu cenového vývoje v zahraničí a propadu světových cen energetických komodit vychýlena výrazně v protiinflačním směru,“ upozornil Holub.


Čtěte také:

Loňská inflace klesla na 0,4 procenta, byla nejnižší od roku 2003

Inflace zpomalila na 0,6 procenta. Řada zboží zlevnila

Pád ropy roztáčí deflaci. Hrozí další intervence proti koruně

ČNB: Česko čeká růstový rok, na intervencích to nic nemění

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat

Roboti získávají nervový systém. Vědci je učí cítit bolest a včas reagovat Video

Naše celé tělo ale i jednoduché organismy jsou vybavené nervovým systémem, který dokáže pomocí různých senzorů (teplo, tlak, zvuk a další) rozpoznat překročení určité kritické… více

Komerční prezentace
Mobilní web