Inflace v prosinci byla výrazně nižší, než očekávali centrální bankéři

aktualizováno Prosincová meziroční inflace, která klesla na 0,1 procenta z listopadových 0,6 procenta, byla v porovnání s prognózou České národní banky o půl procentního bodu nižší. Může za to zlevnění potravin a pád cen pohonných hmot. Naopak inflace za celý loňský rok ve výši 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2013, očekávání centrální banky splnila.

 Budova České národní banky v Praze
9.1.2015 13:44   |  

Za uvedenou odchylkou u prosincové inflace stál podle šéfa sekce měnové a statistiky ČNB Tomáše Holuba meziroční pokles cen potravin, s nímž prognóza počítala až počátkem roku 2015, a znatelně hlubší než očekávaný meziroční pokles cen pohonných hmot, které v prosinci vlivem prudkého propadu ceny ropy na světových trzích výrazně klesly.

Dalším důvodem nižší inflace byl podle centrální banky slabší dopad změn nepřímých daní související s odhadem ČNB, že se zvýšená spotřební daň na tabák projeví v cenách cigaret již během posledních měsíců roku 2014. Naopak korigovaná inflace bez cen pohonných hmot byla nepatrně vyšší než odhady ČNB a regulované ceny se v prosinci 2014 vyvíjely v souladu očekáváním centrální banky.

Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský míní, že zaostání prosincové inflace za prognózou ČNB v kombinaci s mírnějším inflačním výhledem patrně přiměje k časovému prodloužení intervencí.

„Pokud se dopady ropného šoku soustředí převážně jen do cen benzínu a nafty, mohla by ČNB zůstat pouze u tohoto kroku. Pokud se však dražší paliva začnou ve větší míře promítat do cen dalších výrobků a služeb, centrální banka zřejmě zareaguje posunem intervenčního závazku směrem k vyšší úrovni EUR/CZK,“ dodal Rožumberský.

Intervence odvrátily deflaci

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace.

Oslabený kurz koruny se v inflaci dál promítá prostřednictvím dovozních cen, když z části kompenzuje deflační cenový vývoj v eurozóně a prudký pokles světových cen ropy. Rovněž domácí ekonomika a trh práce již několik čtvrtletí působí směrem k růstu cenové hladiny, upozornil Holub.

Ke dvouprocentnímu cíli ČNB se celková i měnověpolitická inflace dostanou podle prognózy centrální banky počátkem roku 2016. „Rizika této prognózy jsou však z důvodu cenového vývoje v zahraničí a propadu světových cen energetických komodit vychýlena výrazně v protiinflačním směru,“ upozornil Holub.


Čtěte také:

Loňská inflace klesla na 0,4 procenta, byla nejnižší od roku 2003

Inflace zpomalila na 0,6 procenta. Řada zboží zlevnila

Pád ropy roztáčí deflaci. Hrozí další intervence proti koruně

ČNB: Česko čeká růstový rok, na intervencích to nic nemění

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web