Inflace v srpnu zpomalila, zlevnily potraviny i pohonné hmoty | E15.cz

Inflace v srpnu zpomalila, zlevnily potraviny i pohonné hmoty

Inflace v srpnu zpomalila, zlevnily potraviny i pohonné hmoty
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
bru

Růst spotřebitelských cen v srpnu opět zpomalil, meziroční inflace činila 0,3 procenta a byla o dvě desetiny procentního bodu nižší než v červenci. Proti loňskému srpnu zlevnily pohonné hmoty a některé potraviny. Meziměsíčně ceny pro spotřebitele v srpnu klesly o 0,2 procenta, podobným tempem se snížily naposledy loni v listopadu. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení meziroční inflace na 0,4 procenta.

Pohonné hmoty v srpnu proti stejnému měsíci loni zlevnily o 12 procent. Pokles cen podle ČSÚ zesílil u řady potravin, například u chleba, mouky, mléčných výrobků a cukru. Klesat po červencovém růstu začaly ceny vajec a nealkoholických nápojů. Pomaleji než v červenci rostly v srpnu ceny finančních služeb. Ke snížení cenové hladiny působilo také zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

K růstu inflace naproti tomu působilo zdražení tabákových výrobků skoro o devět procent, vodného, stočného a nájemného. Meziročně stouply také ceny dovolených, obuvi a oděvů a za ubytování a stravování. Z potravin se zvýšily zejména ceny zeleniny, z toho brambory zdražily o pětinu. Ceny zboží úhrnem se proti loňskému srpnu nezměnily, ceny služeb vzrostly o 0,8 procenta.

Za poklesem spotřebitelských cen proti červenci je zlevnění ovoce a zeleniny, dalších potravin i nápojů. Snížily se také ceny pohonných hmot a obuvi. K růstu působilo zdražování zájezdů. Ceny zboží úhrnem meziměsíčně klesly o 0,5 procenta, zatímco ceny služeb o 0,3 procenta vzrostly.

Graphical visualization of Cz Inflation Rate

Podle analytiků navíc budou nízké ceny ropy budou inflaci ovlivňovat i v dalších měsících. „Vzhledem k tomu, že se propad světových cen ropy promítl do cen pohonných hmot v tuzemsku zatím jen z malé části, je třeba v následujícím měsíci až dvou počítat s tím, že tento vliv bude inflaci významně brzdit. K tomuto faktoru se navíc od října přidá avizované zlevnění plynu pro domácnosti. Odhadujeme, že inflace tak zřejmě zůstane až do listopadu pod půl procentem,“ uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Kvůli nízké inflaci lze podle hlavního ekonoma společnosti Generali Investments Radomíra Jáče očekávat, že Česká národní banka bude držet svůj kurzový závazek nejméně do druhé poloviny příštího roku. „Inflace se s největší pravděpodobností ani v příštím roce nevrátí k cíli ČNB, protože ji v tom budou bránit především nižší ceny energií, potravin a spotřební elektroniky,“ myslí si i analytik ČSOB Petr Dufek.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!