Inflace vzrostla na 0,6 procenta, vedlo k tomu zdražení alkoholu a cigaret | E15.cz

Inflace vzrostla na 0,6 procenta, vedlo k tomu zdražení alkoholu a cigaret

Inflace vzrostla na 0,6 procenta, vedlo k tomu zdražení alkoholu a cigaret
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka, Mladá fronta

ČTK

Meziroční inflace v srpnu zrychlila tempo růstu na 0,6 procenta z červencových 0,5 procenta. Je za tím hlavně zdražení alkoholických nápojů a tabáku. Vliv měl rovněž růst cen za bydlení, energie a vodu, zmírnil se pokles cen potravin. Čísla zveřejnil Český statistický úřad. Meziroční růst spotřebitelských cen je v souladu s odhady analytiků. Proti červenci spotřebitelské ceny klesly o 0,2 procenta.

Meziroční vývoj inflace potvrdil odpoutání od nuly a dosáhl stejné hodnoty jako v dubnu, upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal. „Důvodem zrychlení inflace je především propad cen pohonných hmot ve druhé polovině loňského roku, který snižuje srovnávací základnu. Zatímco loni tento efekt vedl ke poklesu inflace až téměř k nule, letos vede k meziročnímu růstu cen,“ dodal.

Tabákové výrobky v srpnu meziročně zdražily o 5,7 procenta, alkoholické nápoje o 3,8 procenta. Méně výrazně než v červenci klesaly v minulém měsíci ceny sýrů, jogurtů, másla a ovoce. Ceny čistého nájemného se zvýšily o dvě procenta, oděvů o procento a obuvi o víc než pět procent. Za finanční služby lidé platili o 2,5 procenta víc než loni v srpnu.

Přečtěte si:

Růstu české ekonomiky nezabránil ani propad investic

„Mnohem zajímavější než samotný pohyb cen z měsíce na měsíc je právě vývoj meziroční inflace, který do značné míry ovlivní ochotu centrální banky dát české koruně konečně svobodu. A jak se je vidět, dva měsíce po sobě se inflační prognóza centrální banky naplňuje,“ uvádí analytik ČSOB Petr Dufek.

Dufek nicméně dodává, že „k inflačnímu cíli je sice ještě daleko, ale zůstává pravděpodobné, že inflace pozvolna poroste i v dalších měsících. Otázkou je, zda se jí podaří dostat nad úroveň dvou procent tak rychle, jak ČNB předpokládá. Prozatím totiž žádnou potenciální inflační vlnku vidět není. Ceny zboží téměř stagnují, a tak inflaci táhnou nahoru pouze ceny služeb, které se zvýšily oproti loňskému srpnu o 1,3 procenta,“ dodal analytik.

Meziroční pokles naproti tomu pokračoval u pohonných hmot, které zlevnily o víc než desetinu. Ceny zemního plynu se snížily o 6,9 procenta. V úhrnu ceny zboží meziročně vzrostly o desetinu procenta a ceny služeb o 1,3 procenta.

Za srpnovým meziměsíčním poklesem spotřebitelských cen je zejména zlevnění některých potravin a pohonných hmot. Proti červenci klesly také ceny oděvů, obuvi a vína. Více naopak lidé museli dát za zájezdy, nájemné, některé potraviny a nealkoholické nápoje. V úhrnu ceny v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem klesly o půl procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,2 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!