Kladná nula míří do záporu. Kalousek opět snižuje odhad

Ministr financí Miroslav Kalousek pokračuje v tradici upřesňování odhadu vývoje ekonomiky směrem dolů. Zatímco ještě před rokem startoval svou prognózu pro rok 2013 na růstu o 1,6 procenta, postupně se přes říjnových 0,7 procenta dostal až na aktuální „růst“ o 0,1 procenta, v praxi tedy stagnaci. Stejně tradičně jako před rokem ale doufá, že příští rok už k oživení ekonomiky opravdu dojde a HDP stoupne o 1,4 procenta.

Miroslav Kalousek
31.1.2013 14:29   |  

Kladná nula? Záporná jednička

Opakuje se tak scénář z loňského roku, kdy ještě v lednu Kalousek pro rok 2012 prorokoval známou „kladnou nulu“, tedy růst o 0,2 procenta, až se přes snížení na pokles o jedno procento v říjnu dostal k aktuálnímu odhadu, že HDP za loňský rok klesne o 1,1 procenta. Jaká bude skutečnost, se dozvíme 14. února, kdy údaje za rok 2012 zveřejní ČSÚ.

Snížený odhad pro letošní rok přitom s největší pradvěpodobností znamená i nemalý daňový výpadek. „Nová prognóza HDP znamená snížení očekávávaného nominálního HDP o celý procentní bod, což by mělo představovat výpadek daňových příjmů proti rozpočtu asi o 15 miliard korun,“ tvrdí například Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Mluvčí MF Ondřej Jakob ale uvedl, že i přes zhoršení očekávaného vývoje nebude muset ministerstvo přistoupit k revizi letošního státního rozpočtu. Ten počítá letos se schodkem 100 miliard korun. Při sestavování rozpočtu MF přitom počítalo s jednoprocentním růstem ekonomiky.

Srovnání růstu HDP Česka a okolních zemí

Vývoj HDP

Zdroj: MF

Jaké jsou důvody dalšího snižování odhadu ze strany ministerstva? Pro letošní rok jsme přihlédli k předpokládanému horšímu vývoji zemí eurozóny, což bude mít dopad na zahraniční obchod Česka, zdůvodňuje MF. To se tak novou prognózou přiblížilo tradičně realističtějším odhadům ČNB, která pro letošek počítá s růstem o 0,2 procenta.

„V rámci předpokladů centrálního scénáře o vývoji vnějšího prostředí došlo ke zhoršení výhledu ekonomického vývoje eurozóny na tento rok,“ uvádí prognóza. Resort rovněž počítá s větším poklesem domácí spotřeby. Ta by měla letos klesnout o 0,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze analytici MF počítali s poklesem o 0,5 procenta.

Pozitivním rysem prognózy je podel Sobíška očekávání obratu HDP k mezikvartálnímu růstu již v letošním prvním čtvrtletí. Snížení celoroční prognózy jde převážně na vrub špatným výsledkům z posledního kvartálu 2012. „Osobně se mi zdá prognóza lehce pesimistická. Důvodem slabého růstu HDP v minulých letech byl růst cen komodit. Tento faktor by ale podle všeho letos nemusel ve stejné míře působit. Přes uvedené mírnění pesimismu nicméně souhlasím s názorem, že bude letos hospodaření státu napjaté a vyžaduje obezřetnost,“ dodává Sobíšek.

Ministerstvo dále v upravené prognóze upozornilo, že podle současného odhadu dosáhl deficit veřejných financí loni 193,4 miliardy korun, což odpovídá pěti procentům HDP. Původně v říjnu MF počítalo letos s deficitem 3,2 procenta HDP. Nárůst je ovšem způsoben jednorázovým účetním zaúčtováním církevních restitucí a také problémy s dřívějším čerpáním fondů EU. Do dluhu se ovšem církevní restituce nepromítnou, protože fakticky se kompenzace bude splácet po dobu 30 let. Letos počítá MF s poklesem deficitu pod tři procenta.

Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí říjnové predikce)

Ukazatel 2011odhad 2012odhad 2013odhad 2014
HDP1,9 % - 1,1 % (-1 %)0,1 % (0,7 %)1,4 %
Průměrná míra inflace1,9 %3,3 % 2,1 % (2,1 %) 1,8 %
Spotřeba domácností 0,7 %- 3 % (- 3 %) -0,7 % (- 0,5 %)0,9 %
Nezaměstnanost 6,7 %6,9 %7,3 % (7,3 %)7,4 %

Zdroj: Prognóza MF

Problémem pro ekonomiku by podle nové prognózy neměla být letos inflace. Její odhad ponechalo ministerstvo financí na 2,1 procenta. V roce 2014 by měla dokonce klesnout na 1,8 procenta. „Rok 2013 by se i přes zvýšení obou sazeb DPH měl vyznačovat mírnou inflací,“ uvedl úřad. Zvýšení sazeb DPH by mělo letos přispět do inflace 0,7 procentního bodu. Za varovnější považuje ministerstvo pokračující nárůst nezaměstnanosti. V roce 2015 počítá ministerstvo s růstem HDP o 2,4 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta.

Autor: nos

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web