Krize už si vybírá daň. Ukrajinská ekonomika klesla téměř o pět procent

Meziroční pokles ukrajinské ekonomiky se ve druhém čtvrtletí prohloubil na 4,7 procenta z 1,1 procenta v předchozích třech měsících. Ukrajinská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Vagon s těly obětí letu MH17 na nádraží východoukrajinského města Torez
30.7.2014 11:04   |  

Mezinárodní měnový fond (MMF) koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 17 miliard dolarů. což je téměř 350 miliard korun, který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Ukrajina zatím v rámci tohoto programu obdržela zhruba 3,2 miliardy dolarů.

Šéfka MMF Christine Lagardeová nicméně v úterý uvedla, že fond by mohl přikročit k revizi úvěrového programu pro Ukrajinu, pokud bude konflikt na východě země trvat příliš dlouho. „Program MMF předpokládá určitou úroveň vyřešení konfliktu v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ upozornila Lagardeová.

Vývoj ukrajinské ekonomiky za posledních 5 let:

Ukrajinská krize vedla k prudkému poklesu českého vývozu na Ukrajinu. Ta přitom patřila mezi země, o něž byl v posledních letech mezi českými exportéry a investory velký zájem. Podle Svazu průmyslu a dopravy bude Ukrajina pravděpodobně vyřazena ze seznamu 12 prioritních zemí Exportní strategie ČR 2012-2020.


Čtěte více:

Brusel: Ukrajině dáme na plyn 11 miliard eur

Brusel poslal Ukrajině 500 milionů eur, následovat bude další miliarda

Z odstranění cel s Ukrajinou bude Česko profitovat, tvrdí vláda

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web