Krize už si vybírá daň. Ukrajinská ekonomika klesla téměř o pět procent

Meziroční pokles ukrajinské ekonomiky se ve druhém čtvrtletí prohloubil na 4,7 procenta z 1,1 procenta v předchozích třech měsících. Ukrajinská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady povstání proruských separatistů na východě země a březnové anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskem.

Vagon s těly obětí letu MH17 na nádraží východoukrajinského města Torez
30.7.2014 11:04   |  

Mezinárodní měnový fond (MMF) koncem dubna schválil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 17 miliard dolarů. což je téměř 350 miliard korun, který má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky. Ukrajina zatím v rámci tohoto programu obdržela zhruba 3,2 miliardy dolarů.

Šéfka MMF Christine Lagardeová nicméně v úterý uvedla, že fond by mohl přikročit k revizi úvěrového programu pro Ukrajinu, pokud bude konflikt na východě země trvat příliš dlouho. „Program MMF předpokládá určitou úroveň vyřešení konfliktu v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ upozornila Lagardeová.

Vývoj ukrajinské ekonomiky za posledních 5 let:

Ukrajinská krize vedla k prudkému poklesu českého vývozu na Ukrajinu. Ta přitom patřila mezi země, o něž byl v posledních letech mezi českými exportéry a investory velký zájem. Podle Svazu průmyslu a dopravy bude Ukrajina pravděpodobně vyřazena ze seznamu 12 prioritních zemí Exportní strategie ČR 2012-2020.


Čtěte více:

Brusel: Ukrajině dáme na plyn 11 miliard eur

Brusel poslal Ukrajině 500 milionů eur, následovat bude další miliarda

Z odstranění cel s Ukrajinou bude Česko profitovat, tvrdí vláda

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web