Měnové intervence centrálních bank ztrácejí účinnost

S eskalující novou vlnou měnových válek se objevuje více důkazů a studií, které zpochybňují účinnost měnových intervencí. Týká se to jak pokusů o posílení, tak o oslabení národní měny.

Mexické peso spadlo do hlubin poté, co
zásahy centrální banky na devizovém trhu bagatelizovala mezinárodní finanční společnost.
12.1.2016 7:43   |  

Mexické peso navzdory pokusům centrální banky měnu udržet spadlo na rekordní minimum vůči americkému dolaru poté, co finanční společnost Cantor Fitzgerald nazvala úsilí tamní centrální banky naprosto marným.

Centrální bankéři v Brazílii se snaží o posílení brazilského realu. Sami si zpracovali studii, která nenašla žádné důkazy o tom, že by jejich zásahy realu jakkoli pomohly.

Švédská Riksbank se naopak, podobně jako Česká národní banka v případě tuzemské měny, snaží švédskou korunu oslabovat. To se jí ale příliš nedaří a nedávno zastavila i svoji aktivitu na měnovém trhu. Podle analytiků Citibank, největšího obchodníka s měnami, by to mohla být dokonce příležitost k nákupu švédských korun.

Kurz mexického pesa k dolaru:

Čínské snahy oslabit jüan vyburcovaly k aktivitě další centrální banky, jejichž cílem je udržet mezinárodní konkurenceschopnost domácích ekonomik.

„Je velkou otázkou, čeho mohou jednotlivé centrální banky – především ty z malých a otevřených ekonomik – intervencemi dosáhnout,“ citovala agentura Bloomberg Kena Dickensona ze společnosti Standard Life Investments. „Například v případě Švédska je pro centrální banku velmi obtížné bojovat s trhem, pokud ten se rozhodne jít opačným směrem.“


Čtěte také:

Analytici: Po zařazení jüanu do koše měn nebude Čína tak často intervenovat

Mexiko si půjčilo eura na sto let

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web