Na Slovensku se prohlubuje deflace, ceny meziročně klesly o půl procenta | E15.cz

Na Slovensku se prohlubuje deflace, ceny meziročně klesly o půl procenta

Na Slovensku se prohlubuje deflace, ceny meziročně klesly o půl procenta
Bratislava, Slovensko
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Guillaume Speurt via Flickr

ČTK

Tempo deflace na Slovensku v březnu zrychlilo. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání klesly o půl procenta, v únoru byly nižší o 0,4 procenta.

Ceny zboží a služeb na Slovensku se ve třetím měsíci tohoto roku snížily výrazněji, než očekávali analytici. Ti v průměru odhadovali, že deflace se udrží na únorové úrovni.

V březnu na rozdíl od února klesly na Slovensku v porovnání se stejným obdobím loňského roku ceny potravin, které mají značný podíl na spotřebitelském koši. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v březnu nezměnily, v únoru o 0,1 procenta vzrostly.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce roku 2014. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a firmy k odkládání investic, a to kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti.

To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost. Deflace ale zatím neměla výraznější vliv na výkonnost slovenské ekonomiky, nezaměstnanost je v zemi na dlouhodobých minimech.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze z března odhadla, že Slovensko se vymaní z deflace až příští rok. Předtím očekávala návrat k inflaci již letos.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!