Německá ekonomika v posledním čtvrtletí mírně zrychlila | E15.cz

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí mírně zrychlila

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí mírně zrychlila
Přístav v Hamburku (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila růst na 0,7 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžný odhad z poloviny měsíce. Růst podpořila hlavně domácí poptávka, ale také zahraniční obchod a kapitálové investice. Za celý rok pak ekonomika expandovala o 1,6 procenta.

Domácí poptávka zvýšila hrubý domácí produkt o 0,5 procentního bodu. Zahraniční obchod a hrubé kapitálové investice pak o 0,2 procentního bodu, napsala agentura Reuters.

Rekordní zaměstnanost a růst mezd umožnily, že hlavním pohonem německé ekonomiky tradičně závislé na vývozu se nyní stávají běžní spotřebitelé. Soukromá spotřeba podle statistického úřadu mezičtvrtletně stoupla o 0,8 procenta, což byl nejvyšší růst za tři roky. Investice ve stavebnictví vzrostly o 2,1 procenta a vývoz o 1,3 procenta.

V meziročním srovnání HDP za říjen až prosinec stoupl o 1,6 procenta po růstu o 1,2 procenta ve třetím čtvrtletí. Také v meziročním srovnání ekonomiku podpořila hlavně domácí poptávka.

Analytici: Vyhlídky pro letošek jsou pozitivní

Podle analytiků jsou údaje velmi příznivé pro výhled na letošní rok. „To znamená, že vyhlídky pro solidní rychlost růstu v roce 2015 jsou velmi dobré,“ řekl ekonom BayernLB Stefan Kipar. Dodal, že očekává v letošním roce zvýšení HDP o 1,7 procenta, ale tempo růstu by se mohlo i přiblížit dvěma procentům. Spolková vláda zatím očekává zvýšení HDP o 1,5 procenta díky slabšímu euru a nižším cenám ropy.

Německá ekonomika, na které je závislá také řada českých firem, zahájila loňský rok silným růstem. V průběhu roku se však jen těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Ekonomiku zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad měla také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Na konci roku se však ekonomice podařilo opět silně oživit.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!