Německo dráždí Brusel rekordním přebytkem běžného účtu

Přebytek bilance běžného účtu Německa loni zřejmě stoupl na rekordních 285 miliard dolarů (sedm bilionů korun). Největší evropská ekonomika tak opět překonala Čínu. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil výzkumný ústav Ifo. Zpráva by mohla podpořit vlnu kritiky, která se valí na Německo od dalších členů eurozóny a z USA kvůli tomu, že se země nesnaží omezit globální nerovnováhu.

 Ilustrační foto
2.2.2015 16:31   |  

Druhé místo má podle Ifo patřit za loňský rok Číně s přebytkem 150 miliard dolarů. Třetí je Saúdská Arábie s přebytkem zhruba 100 miliard dolarů. Podle poměru k hrubému domácímu produktu německý přebytek činil 7,5 procenta. Znovu tak překoná horní výši rozpětí doporučeného Evropskou komisí, která je šest procent. Ifo očekává další velký přebytek i letos.

Okolnosti německému exportu napomáhaly

„Jedním z důvodů přebytku běžného účtu je dobrý růst na důležitých trzích, jako USA a Británie,“ řekl agentuře Reuters jeden z odborníků Ifo Steffen Henzel. „Kromě toho Německo platilo koncem roku mnohem méně za dovoz ropy kvůli poklesu cen.“ Vývoz je tradičním hlavním pohonem růstu německé ekonomiky. Další podporu získal vývoz také z oslabení eura.

Evropská komise a Washington tlačí na Berlín, aby zvýšil domácí poptávku a dovoz, a pomohl tak omezit globální ekonomickou nerovnováhu a podpořit globální růst, včetně růstu v eurozóně. Německo upozorňuje, že od roku 2007 podle poměru k HDP snížilo o více než polovinu svůj přebytek běžného účtu s dalšími zeměmi eurozóny a v současnosti jeho ekonomický růst závisí více na domácí poptávce než na vývozu.

Vývoj německé bilance běžného účtu


source: tradingeconomics.com


Čtěte také:

Německá ekonomika zrychlila růst nejvíce za tři roky

Německý vývoz do Ruska by letos mohl klesnout o 15 procent

Německo zlepšilo hospodářský výhled, chystá další investice

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web