Německo dráždí Brusel rekordním přebytkem běžného účtu | E15.cz

Německo dráždí Brusel rekordním přebytkem běžného účtu

Německo dráždí Brusel rekordním přebytkem běžného účtu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Daniel Ramirez via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Přebytek bilance běžného účtu Německa loni zřejmě stoupl na rekordních 285 miliard dolarů (sedm bilionů korun). Největší evropská ekonomika tak opět překonala Čínu. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil výzkumný ústav Ifo. Zpráva by mohla podpořit vlnu kritiky, která se valí na Německo od dalších členů eurozóny a z USA kvůli tomu, že se země nesnaží omezit globální nerovnováhu.

Druhé místo má podle Ifo patřit za loňský rok Číně s přebytkem 150 miliard dolarů. Třetí je Saúdská Arábie s přebytkem zhruba 100 miliard dolarů. Podle poměru k hrubému domácímu produktu německý přebytek činil 7,5 procenta. Znovu tak překoná horní výši rozpětí doporučeného Evropskou komisí, která je šest procent. Ifo očekává další velký přebytek i letos.

Okolnosti německému exportu napomáhaly

„Jedním z důvodů přebytku běžného účtu je dobrý růst na důležitých trzích, jako USA a Británie,“ řekl agentuře Reuters jeden z odborníků Ifo Steffen Henzel. „Kromě toho Německo platilo koncem roku mnohem méně za dovoz ropy kvůli poklesu cen.“ Vývoz je tradičním hlavním pohonem růstu německé ekonomiky. Další podporu získal vývoz také z oslabení eura.

Evropská komise a Washington tlačí na Berlín, aby zvýšil domácí poptávku a dovoz, a pomohl tak omezit globální ekonomickou nerovnováhu a podpořit globální růst, včetně růstu v eurozóně. Německo upozorňuje, že od roku 2007 podle poměru k HDP snížilo o více než polovinu svůj přebytek běžného účtu s dalšími zeměmi eurozóny a v současnosti jeho ekonomický růst závisí více na domácí poptávce než na vývozu.

Vývoj německé bilance běžného účtu


source: tradingeconomics.com

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!