Německo má největší obchodní přebytek na světě

Zahraniční obchod Německa se loni dostal do nejvyššího přebytku v historii. Hodnota exportu převýšila hodnotu dovozu o 199 miliard eur, což byl rovněž nejvyšší obchodní přebytek na světě. Tato hodnota odpovídá zhruba sedmi procentům německého HDP.

Ilustrační foto (Novák Tomáš - Euro)
6.3.2014 8:16   |  

Chronický vysoký obchodní přebytek Německa je trnem v oku Evropské komisi či Mezinárodnímu měnovému fondu. Vidí v něm jednu z příčin krize v eurozóně, protože proti přebytkovému Německu, které nenasává dostatek zboží z dovozu, stojí deficitní země, které si na financování dovozu musí půjčovat. Evropská komise považuje za hranici udržitelnosti podíl přebytku na HDP ve výši šest procent.

Proto v pravidelném hodnocení makroekonomických nerovnováh doporučila komise Berlínu, aby se více soustředil na podporu domácích investic a stimulaci domácí poptávky. Snížit přebytek zahraničního obchodu může i větší deregulace sektoru služeb. Teoreticky za nadměrný obchodní přebytek hrozí podle nových evropských pravidel Německu finanční sankce. O ní však zatím komise nemluví.

EK hledala nerovnováhy
Evropská komise nalezla povážlivé makroekonomické nerovnováhy u Itálie, Chorvatska a Slovinska. Ve zprávě o výsledcích prověrky zemí EU varovala rovněž Francii. Nerovnováhy v ekonomikách podle ní mají také Německo, Británie, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Švédsko, Irsko, Finsko, Bulharsko a Maďarsko.

Německo se dosud hájilo tím, že mu Brusel vytýká globální konkurenceschopnost ekonomiky. Podle německého deníku Die Welt ovšem na ministerstvu hospodářství už koluje analýza, která o přetrvávajících přebytcích říká, že jsou pro zdravý vývoj eurozóny škodlivé.


Čtěte také:

Eurozóna obnovila růst, pomohl jí výkon Německa a Francie

Zájem o německé obligace Bunds ochladl

Německo se chce soudit s Evropou. Kvůli vyšetřování slevy firmám na energii

Autor: stu

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web