Nezaměstnanost je nejnižší za pět let. Čeká se další pokles

Míra nezaměstnanosti v červnu pokračovala v dlouhodobém trendu a ve srovnání s květnem nepatrně klesla na 6,2 procenta. Meziročně se počet lidí bez práce snížil o 0,6 procenta na 323 tisíc a byl tak nejnižší od března 2009, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost
31.7.2014 10:29   |  

Podle Eurostatu červnová nezaměstnanost klesla na 6,1 procenta. Zatímco ČSÚ ale statistiku vytváří pro skupinu 15 až 64 let, unijní statistici do svých výpočtů zahrnují i obyvatele o deset let starší.

„Příznivý vývoj trhu práce je dán již delší dobu trvajícím obecným poklesem nedůvěry v tuzemskou ekonomiku, který se projevuje zhruba od první poloviny loňského roku, a zlepšováním řady makroekonomických ukazatelů,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Roklen24 Lukáš Kovanda.

V následujících měsících lze podle něj pokles nezaměstnanosti zastaví kvůli vstupu absolventu na pracovní trh. „Tato stagnace bude ovšem jen přechodného rázu. V druhé polovině letošního roku bude míra nezaměstnanosti dále klesat díky pokračujícímu oživení české ekonomiky,“ dodal Kovanda.

Červnové údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil i Eurostat. Podle nich v Evropské unii nezaměstnanost klesla na 10,2 procenta, nejníže od března 2012, a v zemích platících eurem na 11,5 procenta, nejníže od září 2012.


Čtěte také:

Nezaměstnanost mírně klesla, absolventi vyčkávají

Ochota Čechů utrácet roste. I ve stavebnictví

Hyundai Mobis investuje do závodu v Mošnově čtyři miliardy

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web