Nezaměstnanost je nejnižší za pět let. Čeká se další pokles

Míra nezaměstnanosti v červnu pokračovala v dlouhodobém trendu a ve srovnání s květnem nepatrně klesla na 6,2 procenta. Meziročně se počet lidí bez práce snížil o 0,6 procenta na 323 tisíc a byl tak nejnižší od března 2009, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost
31.7.2014 10:29   |  

Podle Eurostatu červnová nezaměstnanost klesla na 6,1 procenta. Zatímco ČSÚ ale statistiku vytváří pro skupinu 15 až 64 let, unijní statistici do svých výpočtů zahrnují i obyvatele o deset let starší.

„Příznivý vývoj trhu práce je dán již delší dobu trvajícím obecným poklesem nedůvěry v tuzemskou ekonomiku, který se projevuje zhruba od první poloviny loňského roku, a zlepšováním řady makroekonomických ukazatelů,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Roklen24 Lukáš Kovanda.

V následujících měsících lze podle něj pokles nezaměstnanosti zastaví kvůli vstupu absolventu na pracovní trh. „Tato stagnace bude ovšem jen přechodného rázu. V druhé polovině letošního roku bude míra nezaměstnanosti dále klesat díky pokračujícímu oživení české ekonomiky,“ dodal Kovanda.

Červnové údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil i Eurostat. Podle nich v Evropské unii nezaměstnanost klesla na 10,2 procenta, nejníže od března 2012, a v zemích platících eurem na 11,5 procenta, nejníže od září 2012.


Čtěte také:

Nezaměstnanost mírně klesla, absolventi vyčkávají

Ochota Čechů utrácet roste. I ve stavebnictví

Hyundai Mobis investuje do závodu v Mošnově čtyři miliardy

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web