Nezaměstnanost v EU i eurozóně klesla nejníže za dva roky

Nezaměstnanosti v Evropské unii i eurozóně v červnu klesla na nejnižší úroveň za dva roky. Mezi jednotlivými členskými státy ale panují velké rozdíly. Nejlepší Rakousko a nejhorší Španělsko dělí více než 22 procent.

Demonstrace nezaměstnaných Španělů
31.7.2014 12:12   |  

V EU nezaměstnanost klesla na 10,2 procenta, nejníže od března 2012, a v zemích platících eurem na 11,5 procenta, nejníže od září 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ve srovnání s předchozím měsícem byla nezaměstnanost v obou regionech nižší o 0,1 procentního bodu. Podle odhadů Eurostatu bylo v červnu v celé EU bez práce 25 milionů lidí, z toho 18,4 milionu v eurozóně. Proti květnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 198 tisíc a v eurozóně o 152 tisíc.

Červnová nezaměstnanost (sezónně očištěná)

Z jednotlivých členských zemí byla míra nezaměstnanosti nejnižší v Rakousku a Německu, kde se pohybuje kolem pěti procent. Naopak ve Španělsku činí až 24,5 procenta. Vysoká je nezaměstnanost i v Řecku, kde jsou však k dispozici údaje zatím pouze za duben. V dubnu zde míra nezaměstnanosti byla 27,3 procenta.

V České republice míra nezaměstnanosti v červnu podle sezonně očištěných údajů Eurostatu snížila na 6,1 procenta z květnových 6,2 procenta. Podle Českého statistického úřadu, který používá mírně odlišný způsob výpočtu, byla nezaměstnanost o desetinu procenta vyšší. I tak ale byla nejnižší za posledních pět let.


Čtěte také:

Světová banka: Růst střední Evropy se zdvojnásobí. Polepší si i Česko

Na boj s krizí dala EU už 1,5 bilionu eur. Vyplatilo se to, tvrdí eurokomisař

Na směny pracuje v Česku přes milion lidí. Jsme tak pátí v EU

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web