Nezaměstnanost v eurozóně je rekordních 10,8 procenta | E15.cz

Nezaměstnanost v eurozóně je rekordních 10,8 procenta

Nezaměstnanost v eurozóně je rekordních 10,8 procenta
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru podle předběžných sezonně přepočtených údajů činila 10,8 procenta, a dostala se tak na nový rekord za dobu, co eurozóna existuje. Nejhorší situace je přitom ve Španělsku, kde nezaměstnanost vzrostla na 23,6 procenta. Situace se zhoršila i v celé Evropské unii, kde nezaměstnanost podle statistického úřadu Eurostat vystoupila na 10,2 procenta.

Eurostat odhaduje, že v únoru bylo v celé EU bez práce asi 24,55 milionu lidí. Z toho asi 17,13 milionu jich připadá na eurozónu. Zhoršení je lépe patrné z meziročního srovnání; zatímco loni v únoru byla nezaměstnanost v eurozóně na 10,0 procenta, v EU činila 9,5 procenta.

Řecká nezaměstnanost je na rekordu, nejvíce postihuje mladé

Vývoj nezaměstnanosti v eurozóně a EU27

Vývoj nezaměstnanosti v eurozóně a EU27Vývoj nezaměstnanosti v eurozóně a EU27Autor: Eurostat

Zdroj: Eurostat

Proti letošnímu lednu přibylo v celé EU zhruba 167 tisíc nezaměstnaných, na eurozónu z toho připadá asi 162 tisíc. Proti loňskému únoru dosahuje růst za celou EU zhruba 1,87 milionu lidí, z toho na eurozónu asi 1,48 milionu lidí.

Nejnižší nezaměstnanost mělo v eurozóně Rakousko, a to 4,2 procenta. V Nizozemsku činila míra nezaměstnanosti 4,9 procenta a v Lucembursku 5,2 procenta. K zemím s nejnižší nezaměstnaností se ale řadí také Německo, kde míra nezaměstnanosti činila 5,7 procenta. Na opačném konci je po Španělsku Řecko s nezaměstnaností 21 procent. Je to ale údaj za prosinec.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!