Nezaměstnanost v říjnu spadla pod půl milionu lidí

8.11.2010 12:04   |  

Čísla ministerstva práce a sociálních věcí u říjnové nezaměstnanosti spadla pod magickou hranici půl milionu lidí. Ale i když jsou čísla počtu nezaměstnaných v meziročním srovnání nižší o téměř šest tisíc lidí, ekonomové žádné superlativy v hodnocení výsledků nepoužívají.

„Počet nově hlášených uchazečů o práci se nezvýšil nijak mimořádně, číslo je pod hodnotami z minulých let a odpovídá spíše „předkrizovému“ období,“ konstatoval ekonom Patria Tomáš Vlk. I když se podle něj v říjnu nějak výrazně nepropouštělo, poklesla úspěšnost nezaměstnaných při hledání práce. Problémy s nalezením práce mají podle ekonomů pořád absolventi škol. Těch po prázdninách na úřadech práce přibylo a dané číslo se snížilo jen nevýrazně. „To ukazuje, že na tomto poli zůstává situace podobná minulým dvěma letům,“ dodal Vlk.

Celkově počet lidí bez zaměstnání v říjnu klesl pod půl milionu, a to o 5 320 na 495 161, míra nezaměstnanosti tak vykázala hodnotu 8, 5 procenta. V průběhu října bylo na úřadech práce nově zaevidováno 53 724 osob. Ve srovnání s minulým měsícem je to méně o 21 354 osob a ve srovnání se stejným obdobím vloni je to méně o 5 839 osob.

„Podruhé v řadě klesl počet volných pracovních míst, lehce nadprůměrná ale zůstává registrace nových uchazečů o práci,“ řekl ekonom J&T banky Petr Sklenář. Výsledky za září a říjen jsou zřetelně nejslabší od letošního března. Trh práce na rozdíl od ostatních sektorů podle Sklenáře vysílá nejjasnější signály, že na konci třetího čtvrtletí dochází ke zpomalení růstu a oživení není hladké. „Na konci roku by se měla nezaměstnanost vrátit na devíti procentech,“ upřesnil Sklenář.

Z analýzy dat vyplývá, že meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 62 úřadů práce – nejvyšší pokles ohlásily okresy Domažlice, kde počet lidí bez práce spadl o 4,6 procent, Písek, kde ubylo nezaměstnaných o 4,1 procenta a Rokycany, kde je počet lidí bez práce nižší o 4 procenta. Naopak nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 15 úřadů práce: nejvíce Český Krumlov, kde přibylo 5, 3 procenta lidí více, Jeseník, kde je nezaměstnaných o 2,6 procenta více a Znojmo, které ohlásilo o 2,5 procenta lidí bez práce více.

Co se týká absolventů škol, úřady práce ke konci října evidovaly 38 127 absolventů škol všech stupňů. Jejich počet tak klesl ve srovnání s předchozím měsícem o 1 185 osob a ve srovnání s říjnem 2009 je vyšší o 172 osob. Relativně dobrá čísla i o počtu nezaměstnaných, která česká ekonomika nyní představuje, jsou díky zahraniční poptávce. „Vliv na trh práce se projevil relativně rychlým poklesem nezaměstnanosti během letošního roku. Prostor pro další pokles se ale zmenšil. V následujícím měsíci ještě čekáme snížení počtu nezaměstnaných, avšak přelom roku přinese sezónní nárůst,“ uvedl Tomáš Vlk.

Autor: pda, čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web