Obchodníkům rostly tržby nejrychleji za šest let

aktualizováno Tržby obchodníků se v únoru zvýšily meziročně o 6,3 procenta. Jde o nejrychlejší tempo růstu od října 2008, uvedl Český statistický úřad. Příjmy rostly hlavně internetovým prodejcům nebo benzinkám. Naopak menší zájem zákazníků zaznamenali prodejci oblečení a bot.

 Ilustrační foto
3.4.2015 9:31   |  

Prodej pohonných hmot v únoru stoupl o 10,3 procenta. Prodejci nepotravinářského zboží si polepšili o 7,9 procenta a obchody s potravinami o 3,2 procenta.

„V maloobchodě s jídlem se postupně otáčí trend, kdy spotřebitelé byli extrémně orientovaní na cenu. S vyššími příjmy jsou ochotnější se více dívat na kvalitu zboží. Ta mnohdy ale znamená také vyšší cenu,“ podotkl analytik Home Credit Michal Kozub.

Internetovým prodejcům únorové tržby vzrostly meziročně o čtvrtinu. O více než pětinu (21,7 procenta) stouply tržby prodejnám s počítači a telefony. V obchodech s oblečením a obuví ale lidé utratili o 1,6 procenta méně peněz než loni v únoru.

Graf vývoje maloobchodních tržeb v mezinárodním srovnání


Tradičně vysoká tempa růstu si drží internetoví prodejci, letos v únoru jim rostly tržby o více než čtvrtinu. Tento segment má podle našich očekávání před sebou ještě velký růst, neboť stále přibývají nové produkty a služby prodávané on-line. Tématem letošního roku bude mimo jiné prodej potravin přes internet,“ říká Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod, PwC Audit.

Proti lednu únorové tržby klesly o desetinu procenta. V lednu si obchodníci polepšili proti loňsku o revidovaných 5,8 procenta, což bylo stejné meziroční tempo růstu jako v prosinci, kdy vrcholí vánoční nákupy.

Dynamiku vývoje tržeb letos ovlivňuje změna metodiky ČSÚ, který od ledna do hlavního ukazatele nezahrnuje údaje za prodej aut. Ty celková čísla většinou zvyšovaly. „Pokud přičteme k maloobchodu i prodej motorových vozidel, dostaneme meziroční růst tržeb o 7,2 procenta. Velký apetit po nových automobilech se v únoru odrazil na růstu tržeb u prodejů a oprav motorových vozidel o 8,8 procenta,“ doplnil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.


Čtěte také:

Obchodníci mohou na Valentýna očekávat až o třetinu vyšší tržby

Obchodníkům se daří. Maloobchodní tržby zrychlily růst na 6,2 procenta

Maloobchodní tržby stouply loni o pět procent, tahounem byl prodej aut

Autor: čtk, vaj

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web