Obchodníkům rostly tržby o sedm procent za rok, daří se hlavně e-shopům

aktualizováno Tržby v českém maloobchodě bez aut v listopadu zrychlily meziroční růst na 6,8 procenta, v říjnu rostly o 5,6 procenta. Vyšší tržby zaznamenali obchodníci ve všech hlavních skupinách prodejen, dařilo se zejména internetovým obchodům.

Obchodní centrum Frýda
12.1.2016 9:36   |  

„Domácnosti zůstaly při chuti k utrácení, přičemž jim do karet hrály jak stagnující cenová hladina, tak stoupající příjmy. Poptávka rostla prakticky po všech kategoriích zboží, jakož i po stravovacích a ubytovacích službách,“ uvádí hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Za prodej pohonných hmot utržili obchodníci ve srovnání s loňským listopadem o 12 procent více, za prodej nepotravinářského zboží o 8,6 procenta více a tržby za prodej potravin se zvýšily o 2,9 procenta.

„Dvojciferné tempo růstu u pohonných hmot bylo v listopadu dosaženo teprve podruhé v letošním roce a zároveň podruhé za celé období od roku 2009,“ upřesnil Sobíšek.

Trend prodeje přes internet

„Dlouhodobě nejvyšší tempa růstu tržeb vykazoval prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby,“ uvedl ČSÚ. V listopadu rostl internetový prodej meziročně o 19,9 procenta.

Obchodníci utržili více peněz například za počítačová a komunikační zařízení, sportovní potřeby, farmaceutické a kosmetické zboží, potřeby pro domácnost nebo oděvy a obuv.

„Tržby v prodejnách s potravinami se také zvýšily, i když nižším tempem než v prodejnách se spotřebním zbožím. Ve specializovaných prodejnách potravin vzrostly tržby o 3,8 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, které jsou objemově významnější skupinou, o 2,8 procenta,“ uvedli statistici.

Meziroční vývoj maloobchodních tržeb v Česku: Cz Retail Sales Yoy

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly meziročně vyšší o 12,8 procenta, přičemž za prodej aut včetně náhradních dílů stouply tržby obchodníkům o 13,6 procenta a za opravy o 9,9 procenta.

Po očištění o vliv počtu pracovních dní byly listopadové maloobchodní tržby meziročně vyšší o 5,6 procenta, meziměsíčně po očištění o sezonní vlivy reálně klesly o 0,4 procenta.

„Výhled růstu spotřeby domácností a tedy i maloobchodních tržeb zůstává příznivý i pro letošní rok: do karet jim hraje jak příznivý vývoj na trhu práce, tak nízká inflace v české ekonomice, což ve svém souhrnu zvyšuje ochotu i reálnou možnost domácností dále zvyšovat výdaje na spotřebu,“ uzavírá Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.


Čtěte také:

Maloobchodní tržby v říjnu stouply meziročně o 5,6 procenta

Obchodníkům vzrostly tržby o pět procent. Dál sílí prodej přes internet

Autor: čtk, vaj

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web