Platy v Česku vzrostly o stovky korun, průměrná mzda přesáhla 26 tisíc | E15.cz

Platy v Česku vzrostly o stovky korun, průměrná mzda přesáhla 26 tisíc

Platy v Česku vzrostly o stovky korun, průměrná mzda přesáhla 26 tisíc
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15/anna vackova

ČTK

Průměrná mzda v Česku se v letošním 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 875 korun na 26 287 korun. Nominálně růst činil 3,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,7 procenta. Výsledek tak předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta.

Medián mezd činil ve 2. čtvrtletí 22 230 korun, meziročně byl o 4,3 procenta vyšší. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení, to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián.

„Tahounem růstu mezd zůstává nepodnikatelská sféra, tedy veřejný sektor. Nicméně i podnikatelská sféra zaznamenala silnější nárůst mezd, než se čekalo,“ uvádí hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Jáč se také pokusil nastínit budoucí vývoj. „Je těžké odhadnout, zda se silný růst nominální mzdy, zaznamenaný ve druhé čtvrtletí, bude opakovat i ve zbytku letošního roku. Každopádně ale platí, že karty jsou rozdány ve směru pokračujícího růstu průměrné mzdy v české ekonomice. Statistika navíc hlásí vedle silného mzdového růstu také velmi sympatický dvouprocentní meziroční nárůst počtu zaměstnanců,“ dodal ekonom.

Ekonom společnosti Home Credit Michal Kozub upozornil na to, že ne všem pracovníkům mzdy rostou. „Ve dvou odvětvích mzdy dokonce klesly. Jednak v oblasti těžby a dobývání, kde mzdy klesly o necelé procento na 30 874 korun. A byla to i oblast rozvodů elektřiny, plynu a tepla. Tady se mzdy snížily o 1,6 procenta na 39 079 korun. Ve všech ostatních oblastech se ale mzdy zvýšily,“ uvedl Kozub.

U mužů činil medián 24 398 korun, u žen 19 837 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 860 korun a 42 698 korun. Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 0,7 procenta, objem mezd se zvýšil o 5,5 procenta.

Vývoj českých mezdVývoj českých mezdAutor: ČSÚ
Vývoj platů v České republice

V podnikatelské sféře ČSÚ zaznamenal růst průměrných mezd nominálně o 3,2 procenta a reálně o 2,5 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda nominálně zvýšila o 4,3 procenta, reálně byla vyšší o 3,6 procenta.

Za celé první pololetí letošního roku pak průměrná mzda vzrostla o 725 korun na 25 810 korun. Po odečtení inflace je to ve srovnání s první půlkou loňského roku nárůst o 2,5 procenta.

Průměrná mzda vzrostla na 25 686 Kč, co si za ni koupíme?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!