Pokles cen v průmyslu kvůli levné ropě zrychlil | E15.cz

Pokles cen v průmyslu kvůli levné ropě zrychlil

Pokles cen v průmyslu kvůli levné ropě zrychlil
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vaj

Ceny průmyslových výrobců v České republice v červenci zrychlily meziroční pokles na tři procenta z červnových 2,3 procenta. Ceny v zemědělství naproti tomu zpomalily pokles na devět procent oproti červnovým 10,6 procentům. Ve stavebnictví rostly ceny o 1,3 procenta, v červnu to po zpřesnění bylo 1,4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Ve srovnáním s červnem vzrostly ceny stavebních prací o 0,1 procenta. Ceny zemědělských výrobců klesly o 0,7 procenta, ceny průmyslových výrobců spadly o 0,4 procenta a tržních služeb o procento.

„Vzhledem k vývoji cen ropy lze předpokládat, že tato situace potrvá i v následujících měsících a českou ekonomiku tak ve zbytku letošního roku nečekají výraznější inflační tlaky navzdory skutečnosti, že Česká republika momentálně zažívá robustní hospodářský růst,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

V průmyslu se oproti loňskému červenci snížily především ceny koksu a ropných produktů. Ceny chemických látek a výrobků klesly o 8,4 procenta a ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 2,6 procenta. Z toho ceny mléčných výrobků klesly o 9,1 procenta, ostatních potravinářských výrobků o 4,6 procenta. Ceny vody vzrostly o 3,4 procenta a ceny nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu byly vyšší o 1,5 procenta.

Ceny v zemědělství zmírnily pokles

V zemědělství byly meziroční ceny nižší o 9,0 procent. V rostlinné výrobě se snížily o 4,6 procenta v důsledku poklesu cen obilovin o 9,1 procenta. Ceny čerstvé zeleniny se zvýšily o 6,3 procenta, ovoce o 12,5 procenta a brambor o 14,9 procenta. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 13,6 procent. O pětinu klesly ceny mléka, jatečných prasat pak o 15,5 procenta. Rostly naopak ceny skotu a vajec.

Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily meziročně o 1,3 procenta (v červnu po zpřesnění o 1,4 procenta). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly nižší o 0,2 procenta (v červnu vyšší o 0,3 procenta). Vyšší byly ceny za poštovní a kurýrní služby, za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování.

Ceny průmyslových výrobcůCeny průmyslových výrobcůAutor: ČSÚ

Průmysl táhne českou ekonomiku prudce vzhůru

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!