Polská ekonomika loni zrychlila růst na 3,6 procenta

Tempo růstu polské ekonomiky v loňském roce zrychlilo na 3,6 procenta z 3,3 procenta v předchozím roce. Vyplývá to z prvního odhadu, který zveřejnil polský statistický úřad (GUS).

Varšava, ilustrační foto
26.1.2016 11:28   |  

Statistici upřesnili, že celková spotřeba loni stoupla o 3,2 procenta a spotřeba domácností o 3,1 procenta. Domácí poptávka se zvýšila o 3,4 procenta. Investice vzrostly o 6,1 procenta.

Analytici dotazovaní agenturou PAP čekali, že hrubý domácí produkt Polska se zvýší o 3,5 procenta. Domácí poptávka měla podle nich stoupnout o 3,2 procenta a investice o 6,4 procenta.

Pl GDP Growth Rate

GUS dnes rovněž uvedl, že míra nezaměstnanosti stoupla v prosinci na 9,8 procenta z 9,6 procenta v listopadu. Na konci prosince bylo v zemi 1,563 milionu registrovaných nezaměstnaných.

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která v posledních dvou desetiletích nepřetržitě rostla a růst si zachovala i za poslední světové finanční krize a ekonomické recese let 2008-2009. Jeho ekonomika těží ze sousedství s Německem a z velkého vnitřního trhu.


Čtěte také:

S&P nečekaně srazila úvěrový rating Polska, zmínila kroky nové vlády

Polská ekonomika zrychlila růst na 3,5 procenta

Polsko díky aktivitě průmyslu zrychlilo, roste o 3,4 procenta za rok

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web