Polská ekonomika loni zrychlila růst na 3,6 procenta

Tempo růstu polské ekonomiky v loňském roce zrychlilo na 3,6 procenta z 3,3 procenta v předchozím roce. Vyplývá to z prvního odhadu, který zveřejnil polský statistický úřad (GUS).

Varšava, ilustrační foto
26.1.2016 11:28   |  

Statistici upřesnili, že celková spotřeba loni stoupla o 3,2 procenta a spotřeba domácností o 3,1 procenta. Domácí poptávka se zvýšila o 3,4 procenta. Investice vzrostly o 6,1 procenta.

Analytici dotazovaní agenturou PAP čekali, že hrubý domácí produkt Polska se zvýší o 3,5 procenta. Domácí poptávka měla podle nich stoupnout o 3,2 procenta a investice o 6,4 procenta.

Pl GDP Growth Rate

GUS dnes rovněž uvedl, že míra nezaměstnanosti stoupla v prosinci na 9,8 procenta z 9,6 procenta v listopadu. Na konci prosince bylo v zemi 1,563 milionu registrovaných nezaměstnaných.

Polsko je jedinou zemí Evropské unie, která v posledních dvou desetiletích nepřetržitě rostla a růst si zachovala i za poslední světové finanční krize a ekonomické recese let 2008-2009. Jeho ekonomika těží ze sousedství s Německem a z velkého vnitřního trhu.


Čtěte také:

S&P nečekaně srazila úvěrový rating Polska, zmínila kroky nové vlády

Polská ekonomika zrychlila růst na 3,5 procenta

Polsko díky aktivitě průmyslu zrychlilo, roste o 3,4 procenta za rok

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web