Přebytek zahraničního obchodu v červenci klesl na 6,3 miliardy

6.9.2010 12:20   |  

Zahraniční obchod skončil v červenci přebytkem 6,3 miliardy korun, což je meziročně o 5,4 miliardy korun méně. Vývoz se meziročně zvýšil o 16 procent, dovoz stoupl o 20,5 procenta. Nepříznivý vliv na saldo měl meziročně především hlubší deficit obchodu s minerálními palivy o pět miliard korun. Oznámil to Český statistický úřad.

Předstih růstu dovozu před vývozem trvá již pátý po sobě jdoucí měsíc. „Stabilně roste dovoz ropy a plynu, jednak kvůli vyšší ceně a jednak i vyšší domácí spotřebě. Zvyšuje se i dovoz investičního zboží včetně počítačů a strojů, což naznačuje oživení investic v Česku,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka se v dovozu projevuje postupně sílící domácí poptávka. „Zatímco maloobchodní tržby naznačují, že spotřebitelská poptávka zůstává opatrná, dovoz investičního zboží indikuje oživení investiční aktivity, která loni prošla hlubokým poklesem,“ řekl Marek.

Zahraniční obchod tak podle Marka sdílí podobné charakteristiky jako průmyslová výroba. „Vývoz táhnou vzhůru především elektronika a počítače. Z teritoriálního pohledu nyní hraje prim Německo, jehož růst nasává značný objem českého zboží v podobě průmyslových subdodávek i finálního zboží,“ uvedl Marek.

Vývoj obchodní bilance:

Červencová čísla potvrzují podle náměstka ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milana Hovorky růstový trend uplynulých měsíců. „Dynamika vývozu a dovozu zůstává jednou z nejvyšších v Evropské unii. Tahounem zůstává německá ekonomika. Pokračuje rostoucí vývoz na trhy mimo Evropu, zejména do Číny a do Indie. Potěšitelná je vysoká dynamika růstu exportu do Ruska,“ uvedl Hovorka.

Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci se zvýšil vývoz o 5,9 procenta a dovoz o 3,3 procenta. Dvanáctiměsíční přebytek obchodní bilance se tak v červenci zvýšil meziročně o 61,4 miliardy korun na 148 miliard, oproti červnu klesnul o pět miliard.

Autor: jih

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web