Průměrná mzda za třetí čtvrtletí téměř nevzrostla

6.12.2010 10:16   |  

Během třetího čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda meziročně zvýšila o 473 korun na 23 665 korun, což je dvouprocentní nárůst. Jde však o hodnotu bez odečtení inflace. Reálný posun platů je po započítání inflace pouhých 0,1 procenta směrem nahoru. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají nižší mzdu než je průměr.

„Odměňování zaměstnanců je nadále pod diktátem finanční krize. Počty zaměstnanců ve většině ekonomických odvětví klesají a průměrné mzdy rostou historicky nejpomalejším tempem. Díky nízké inflaci se kupní síla průměrného zaměstnance sice meziročně nesnížila, její prakticky nulový přírůstek ale znamená nejhorší situaci od roku 1998,“ komentuje situaci analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 676 korun (2,9 procenta) na 23 650 korun, reálně vzrostla o rovné procento. V nepodnikatelské sféře klesla průměrná mzda o 439 korun (1,8 procenta) na 23 731 korun. Reálně se ale snížila o 3,6 procenta.

Rozdíly mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou se podle statistiků projevily i v jednotlivých odvětvích. Zatímco například v subjektech podnikatelské sféry v odvětví zdravotní a sociální péče vzrostla průměrná mzda o pět procent, v organizacích nepodnikatelské sféry v tomto odvětví nominálně poklesla o 0,9 procenta. Stejný trend se objevil i v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech a dalších méně zastoupených odvětvích. Naopak ve vzdělávání klesla průměrná mzda podobně v obou sférách.

Zdroj: Český statistický úřad

„Ze všeobecně pozorované situace stagnace či propadu zaměstnanosti a minimálního mzdového přírůstku se nicméně několik odvětví vymyká. Jde o obory peněžnictví a pojišťovnictví a činnosti v oblasti nemovitostí, které zrychlily nábor nových zaměstnanců, aniž by přitom nabízely citelně vyšší mzdu. Nové zaměstnance také nabraly převážně veřejné sektory zdravotnictví a školství, ve školství dokonce za cenu propadu nominální mzdy. Sektorem s nejvyšší průměrnou mzdou se staly informační a komunikační činnosti, které přebraly dřívější vedení sektoru peněžnictví a pojišťovnictví,“ uvedl Sobíšek.

V porovnání s předchozím čtvrtletím se průměrný výdělek v celém národním hospodářství zvýšil po očištění od sezónních vlivů o půl procenta.

Za první tři čtvrtletí se průměrná mzda zvýšila v celém hospodářství nominálně o 2,3 procenta, v meziročním srovnání činil přírůstek 519 korun na 23 324 korun. V podnikatelské sféře se zvýšila průměrná mzda o 595 korun (o 2,6 procenta) na 23 269 korun, reálná mzda vzrostla o 1,3 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 168 korun (0,7 procenta) na 23 565 korun, reálná mzda poklesla o 0,6 procenta.

Minimální mzda se nezměnila již od ledna 2007 a činí 8 000 korun.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web