Řecká ekonomika díky turismu mírně ožila, v meziročním srovnání dál klesá | E15.cz

Řecká ekonomika díky turismu mírně ožila, v meziročním srovnání dál klesá

12. srpna 2016 • 13:02
Ve druhém čtvrtletí obnovila řecká ekonomika růst, který překonal odhady. Dopomohlo k tomu oživení turistického ruchu. Hrubý domácí produkt (HDP) mezičtvrtletně stoupl o 0,3 procenta po poklesu o 0,1 procenta na počátku roku.

V meziročním srovnání však Řecko pokračovalo v poklesu. HDP klesl o 0,7 procenta po ztrátě 0,8 procenta v prvním čtvrtletí.

Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali, že řecká ekonomika stoupne proti předešlému čtvrtletí o 0,1 procenta, zatímco v meziročním srovnání o 1,5 procenta klesne.

„Domácí poptávka si díky turistice polepšila. Čísla ukazují na obrat k lepšímu ve druhé polovině roku,“ uvedl ekonom Nikos Magginas z finančního ústavu National Bank of Greece.

Číňané získali většinu v největším řeckém přístavu, dali za ni osm miliard

Loni řecká ekonomika klesla o 0,2 procenta a přerušila proces zotavování z roku 2014. Nadějné hospodářské oživení podkopalo zvolení levicové vlády premiéra Alexise Tsiprase a její protahovaná jednání s mezinárodními věřiteli, jež vrcholila několikatýdenním uzavřením řeckých bank. Atény se nakonec domluvily s věřiteli na třetím záchranném programu, což vytvořilo podmínky pro obnovení růstu.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením