Řecká nezaměstnanost stanovila další rekord, prudce stoupá počet sebevražd

Nezaměstnanost v Řecku pokračovala v červnu v růstu na nový rekord. Míra nezaměstnanosti podle tamního statistického úřadu stoupla na 27,9 procenta z 27,6 procenta v květnu. Ve srovnání s průměrem v eurozóně je nezaměstnanost v Řecku více než dvojnásobná.

Ztracená generace?
12.9.2013 12:35   |  

Nepříznivý vývoj na trhu práce odráží dlouhou hospodářskou recesi, která je důsledkem vleklé dluhové krize a k níž přispívají úsporná opatření vlády. Řecko se nachází v hospodářské recesi již šestým rokem.

Řecký list Naftemboriki dnes uvedl, že řecké ministerstvo financí počítá v letošním roce s poklesem ekonomiky o 3,8 procenta. Zahraniční věřitelé přitom čekají propad až o 4,2 procenta. Lépe než věřitelé vidí podle listu vláda i příští rok, podrobnější čísla ani zdroj svých informací však list neuvedl. Podle současných odhadů má řecká ekonomika příští rok stoupnout o 0,6 procenta.

Atény podle listu chtějí představit nový odhad věřitelům na jejich příští inspekci v řecké metropoli, která začne 22. září.

Obnova pracovního trhu potrvá dvě dekády

Podle studie místního odborového svazu GSEE bude obnova řeckého pracovního trhu velmi pomalá. Potrvá nejméně dvacet let, než nezaměstnanost klesne pod deset procent, kde byla před vypuknutím krize, odhaduje analýza, ze které cituje agentura Athens-Macedonia.

GSEE uvádí, že kupní síla Řeků během roku 2014 klesne na polovinu úrovně před krizí. Mzdy Řeků během uplynulých tří let klesly o souhrnných 41 miliard eur.

Nový problém: sebevraždy

Celkový pokles životní úrovně má i další tragický dopad. Podle nedávné zprávy skupiny Klimaka stoupl v Řecku během posledních čtyř let počet sebevražd o 45 procent. V Evropě přitom země vždy patřila mezi státy s nejnižší mírou sebervažd. Klimana navíc upozorňuje, že na každou sebevraždu v Řecku připadá okolo 30 neúspěšných pokusů.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Celkem získalo dva úvěry v celkovém objemu 240 miliard eur (6,2 bilionu korun). Řecký ministr financí Jannis Sturnaras navíc nedávno připustil, že Řecko by mohlo potřebovat dodatečnou pomoc v objemu až deseti miliard eur.


Čtěte také:

Nezaměstnanost v eurozóně zůstává na rekordní úrovni

Průzkum: V Řecku letos zkrachuje skoro sto tisíc firem

Autor: bru, čtk

Komentáře

Čtěte také

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie

Mnichov: Střelba nemá souvislost s uprchlíky ani IS, tvrdí policie Video

Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä,… více

Mobilní web