Revidovaná data: česká ekonomika klesá ještě rychleji

Horší a ještě horší, tak to vypadá s ekonomikou České republiky. Ta se letos v prvním čtvrtletí podle aktuálních revidovaných dat propadla ještě víc, než úváděla první červnová data statistického úřadu.

HDP, průmysl
28.6.2013 14:01   |  

Tuzemská ekonomika klesla v letošním prvním čtvrtletí více, než uváděly údaje Českého statistického úřadu na počátku června. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt klesl o 1,3 procenta a meziročně o 2,4 procenta. Vyplývá to z revize ČSÚ. Předchozí údaje uváděly mezičtvrtletní pokles hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o 1,1 procenta a meziroční o 2,2 procenta.

„Nejnovější čísla nemění náš pohled na vývoj české ekonomiky, která prožívá nejdelší recesi v historii. Nacházíme se stále u dna, a i když jsou vidět první známky oživení, jsou zatím jen nejisté. Vyšší průmyslové zakázky, lepší nálada výrobních firem kontrastuje s klesajícím výkonem stavebnictví a některých služeb. Nemluvě o pozitivním obratu spotřeby, která byla o něco málo silnější než v závěru loňského roku,“ řekl k aktuálním údajům Petr Dufek, analytik ČSOB.

Meziroční vývoj HDP České republiky

Pramen: ČSÚ

Špatný vliv na HDP mělo podle statistiků především snížení odhadu příjmu ze spotřební daně z pohonných hmot a maziv o 3,2 miliardy korun z podkladů ministerstva financí. Nezanedbatelná korekce se týkala prý i zahraničního obchodu. „S využitím daňových přiznání k dani z přidané hodnoty byl redukován objem vyvezeného a dovezeného zboží o 9,3 miliardy, respektive 8,5 miliardy korun,“ uvedl ČSÚ. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 1,2 procenta.

Druhé čtvrtletí má být lepší

„Revize národních účtů prohloubila recesi v české ekonomice, nemění ale její celkový obrázek. K přehodnocení HDP nedošlo vlivem snížení vykazované domácí aktivity ekonomických subjektů, ale zvýšením v odhadu produkce, která byla vyvezena a z které tudíž neplynou do české ekonomiky daně,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň upozornil, že se nemůže zbavit dojmu, že statistici zůstali trochu dlužni vysvětlení, co způsobilo tak citelnou změnu pohledu na objem exportu a importu během tří týdnů od zveřejnění původních dat.

Mezičtvrtletní vývoj HDP České republiky

Podle nových dat je tak dno recese ještě o něco níže. Struktura HDP se ale výrazněji nezměnila. „Za pokračování recese byl především pokles zásob. Pozitivním bodem je naopak obrat domácí poptávky. Nicméně z jedné sady čísel by bylo předčasné tvrdit, že dochází k obratu. Prozatím dostupná ekonomická data ukazují, že česká ekonomika skáče po dně recese,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Klíčovým bodem obratu bude podle něj především zotavení eurozóny.

„Vzhledem k výjimečnému a současně dočasnému faktoru zásob v prvním kvartále je ovšem naděje, že by druhé čtvrtletí mělo být pro českou ekonomiku přece jen úspěšnějším, řekněme stabilizačním. Ve druhé polovině roku bychom se již mohli dočkat mírného oživení, které bude ovšem silně závislé na výkonu exportních odvětví. Nejnovější data z Německa dávají tomuto očekávání docela reálný základ,“ dodal Dufek.


O vývoji ekonomiky České republiky čtěte více:

Šedou ekonomikou v Česku proteče skoro pětina celého HDP

Češi schovávají v šedé ekonomice 600 miliard korun

Stát víc sáhl do kapes šedé ekonomiky. FAÚ loni zajistil přes miliardu korun


Autor: nos

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web