Rozpočtový deficit USA letos poprvé za šest let vzroste

Rozpočtový schodek Spojených států v tomto fiskálním roce vzroste poprvé po šesti letech poklesu. Kvůli zvýšení výdajů a snížení daní, které na konci roku schválil Kongres, se federální schodek zvýší zhruba o pětinu na 544 miliard dolarů (13,5 bilionu korun), což bude představovat 2,9 procenta ročního výkonu ekonomiky. Předpověděl to nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO). V minulém fiskálním roce, který skončil loni v září, klesl deficit na 439 miliard dolarů, nejníže za osm let.

 Capitol, Washington
19.1.2016 18:09   |  

CBO ještě v srpnu předpovídal, že v tomto roce deficit dál klesne na 414 miliard dolarů. Už za první tři měsíce nového fiskálního roku, ještě před schválením nových rozpočtových zákonů, vzrostl schodek meziročně o 22 procent na 215,5 miliardy dolarů. Zatímco federální příjmy stouply jen o 3,5 procenta, výdaje se zvyšovaly dvojnásobným tempem.

CBO nadále odhaduje, že v dalších letech budu deficity výrazně narůstat, což bude důsledek nevyhnutelného zvyšování výdajů na důchody a zdravotnictví. Nad hranici bilionu dolarů, kam se schodky vůbec poprvé vyšplhaly v prvním funkčním období prezidenta Baracka Obamy, se má celoroční deficit vrátit v roce 2025.

Us Government Debt To GDP

Kongres minulý měsíc schválil rozpočtový balík, který umožnil Obamově vládě další fungování. Kompromisní dohoda mezi republikány a demokraty zahrnovala zvýšení výdajů o více než bilion dolarů a snížení daní, zejména z firemních investic, v desetiletém objemu 680 miliard dolarů, uvedla agentura AP.

Americká ekonomika v letošním roce podle CBO poroste o 2,7 procenta; ještě v srpnu úřad předpovídal zrychlení jejího tempa na tři procenta z loňských zhruba dvou procent. V dalších letech bude největší ekonomika světa dál zpomalovat a v období 2018-2020 bude její průměrný roční růst činit dvě procenta.


Čtěte také:

Silný dolar podkopal americký vývoz, schodek obchodu stoupl o 15 procent

Rozpočtový deficit USA se v červenci prohloubil o 60 procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web