Ruská ekonomika zpomalila. Medveděv viní Evropu a USA

Hrubý domácí produkt Ruska v srpnu meziročně vzrostl o 1,6 procenta a tempo jeho růstu tak zpomalilo z červencových 1,8 procenta. Uvedl to dnes tamní ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev.

Staronový ruský premiér Dmitrij Medveděv
28.9.2013 19:32   |  

Ve druhém čtvrtletí ekonomika vykázala meziroční růst o 1,2 procenta, což bylo nejpomalejší tempo od hospodářské recese v roce 2009. Za zpomalením růstu stál slabší export spolu s nízkou spotřebitelskou poptávkou a investicemi.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv za zpomalením vidí vývoj v Evropské unii a USA. „Evropská ekonomika balancuje na hraně recese, což zpomalilo růst ve všech zemích BRICS. Americká ekonomika se kvůli vysoké nezaměstnanosti nemůže plně zotavit a mnozí Američané začínají pomalu splácet své dluhy,“ uvedl.

Vláda přitom původně počítala s růstem 3,3 procenta, tento odhad ale předpokládal rychlejší oživení evropského hospodářství. Rusko se proto nyní musí místo poohlédnout po jiných trzích a změnšit závislost na Evropě, kam jde polovina jeho exportu, uvedl premiér.

Mezinárodní měnový fond tento týden snížil odhad růstu ruské ekonomiky na letošní rok na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 2,5 procenta. Ruská vláda by nicméně podle fondu měla odolat tlaku na vyšší výdaje a zaměřit se na obnovu finančních rezerv.

Vyhlídky hospodářského růstu nedávno zhoršila i ruská vláda, podle které se HDP letos zvýší jen o 1,8 procenta. To je polovina odhadovaného růstu, s nímž Moskva počítala na začátku roku.


Čtěte také:

Gubernie Moskva: Kreml nestrpí silné osobnosti, potvrdila volba primátora

Výstavbu ruských silnic bude financovat Abú Dhabi

Rusko nechce pustit bývalé svazové republiky do Evropy

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Dalík dostal za korupci při nákupu pandurů čtyři roky

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který o jeden rok… více

Komerční prezentace
Mobilní web