Růst amerického hospodářství na konci roku zpomalil na 0,7 procenta

Americká ekonomika zpomalila v posledním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,7 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu USA, které za hlavní brzdu expanze označilo dočasný faktor v podobě omezování podnikatelských zásob. Za celý loňský rok největší světová ekonomika stoupla o 2,4 procenta, tedy stejným tempem jako v roce 2014.

Americký průmysl - ilustrační foto
29.1.2016 14:44   |  

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters odhadovali pro čtvrté čtvrtletí růst HDP na 0,8 procenta. Růstové tempo bylo na konci roku nejslabší od prvního čtvrtletí, kdy kvůli mrazivé zimě ekonomika rostla jen o 0,6 procenta.

Bez zahrnutí zásob a obchodní bilance by růst činil 1,6 procenta. Nižší tvorba zásob snížila ve čtvrtém čtvrtletí růst o 0,45 procentního bodu a takřka stejně omezil celkový výkon i zvýšený obchodní deficit. Americký vývoz v poslední době podkopává kurz dolaru, který loni proti měnám hlavních obchodních partnerů Spojených států získal 11 procent.

Spotřebitelské výdaje, které tvoří asi dvě třetiny HDP, vzrostly tempem 2,2 procenta po růstu o tři procent ve třetím čtvrtletí. Ke konci roku na ně mělo negativní vliv teplé počasí, které snížilo nákupy zimního oblečení a omezilo poptávku po vytápění.

Us GDP Growth Rate Zdroj: ieconomics.com

Podnikatelské výdaje nadále srážel propad investic v energetickém sektoru, který odráží rok a půl trvající sestup cen ropy. Investice do těžby klesly o 39 procent a za celý rok se snížily o 35 procent, nejvýrazněji od roku 1986. Celkové se podnikatelské investice do vybavení snížily o 2,5 procenta, investice do obytné výstavby naopak vzrostly o 8,1 procenta.

Americká centrální banka (Fed) minulý měsíc přistoupila k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za devět a půl roku; zvýšila ji o čtvrt procentního bodu z úrovně těsně nad nulou, kde ji držela od konce roku 2008. Tento týden Fed připustil, že růst se ke konci roku zpomalil, další zvyšování úroků v letošním roce ale nevyloučil.


Čtěte také:

Deficit čínského rozpočtu vzrostl na dvojnásobek, silně zpomalil růst příjmů

Británie zpomalila ekonomický růst na minimum za tři roky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web