Růstu české ekonomiky nezabránil ani propad investic | E15.cz

Růstu české ekonomiky nezabránil ani propad investic

Růstu české ekonomiky nezabránil ani propad investic
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

Jaroslav Bukovský

Oproti loňsku takřka o pětinu méně peněz putovalo ve druhém čtvrtletí do výstavby tuzemské infrastruktury. I přes tuto brzdu česká ekonomika podle zpřesněného odhadu statistiků prozatím utěšeně roste.

Překotná loňská výstavba infrastruktury tažená dočerpáváním evropských fondů si letos vybírá svou daň v podobě drastického propadu investic. Do výrobních a dopravních staveb tak ve druhém čtvrtletí putovalo nejméně peněz za posledních dvanáct let, a staly se tak hlavní brzdou růstu české ekonomiky.

Ta i přesto oproti loňsku o 2,6 procenta povyrostla, a to především díky solidnímu odbytu domácího zboží v zahraničí a vysokým útratám českých domácností.

„Řada starších infrastrukturních projektů byla loni narychlo dohotovena v souvislosti s dočerpáním evropských dotací a nové investice jsou často prozatím ve stadiu příprav,“ uvádí jako jedno z možných vysvětlení oproti loňsku takřka dvacetiprocentního výpadku investic do technických staveb analytička ČSÚ Tereza Košťáková.

Růst ekonomiky zpomalil na 2,5 procenta. Analytik: Lepší, než se čekalo

Stavebnictví bylo ve druhém kvartálu zároveň jediným sektorem tuzemské ekonomiky, jehož výstup oproti loňsku klesl. Zbytku ekonomiky se však dařilo a ekonomika i oproti předchozímu čtvrtletí o 0,9 procenta zbytněla, a překonala tak očekávání analytiků i České národní banky. Vedle více jak dvouprocentního růstu spotřeby domácností pomohly ekonomice o obdobné procento vyšší vládní útraty nebo zahraniční obchod.

„Vysloveně se dařilo exportu a jeho přebytek přispěl k růstu ekonomiky nejvíc od roku 2011. Růst spotřeby naopak zvolnil, takže nadále platí, že domácnosti utrácí méně, než by odpovídalo přírůstku jejich příjmů,“ uvádí hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

V prvním čtvrtletí ekonomika meziročně stoupla o tři procenta. „Ve druhé polovině letošního roku ekonomiky velmi pravděpodobně ještě dále oslabí,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Celkově by ekonomika měla za celý rok podle odhadů analytiků povyrůst o 2,3 až 2,5 procenta. Pro příští rok očekávají ekonomové zrychlení růstového tempa směrem ke třem procentům.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!