Špatné zprávy pro Evropu. Ekonomika má dál slábnout

Ve znamení slabé domácí poptávky má být v Evropě i letošní rok. Evropská komise zhoršila svou původní prognózu.

 ilustrační foto
3.5.2013 14:31   |  

Ekonomika eurozóny letos zeslábne o 0,4 procenta a hrubý domácí produkt celé Evropské unie se sníží o 0,1 procenta. Předpověděla to Evropská komise. Zhoršila tak svou předchozí prognózu, která počítala s hospodářským poklesem o 0,3 procenta v eurozóně a s nárůstem o 0,1 procenta v celé EU. Komise nicméně předpokládá, že v letošním druhém pololetí se ekonomika EU postupně vrátí k růstu, který příští rok nabere na tempu.

Hlavním motorem růstu by podle komise měl být export, protože domácí poptávka zůstává slabá. Výrazný propad čeká ekonomiku Kypru, což ale vzhledem k událostem posledních měsíců není překvapivé. Hůř si ale proti původním předpokladům povede rovněž Francie a Itálie, tedy druhá a třetí největší ekonomika eurozóny.

Komise očekává, že ekonomika Evropské unie příští rok stoupne o 1,4 procenta a ekonomika eurozóny o 1,2 procenta. Nové prognózy jsou založeny na předpokladu, že pokračující politické kroky zabrání nové eskalaci evropské dluhové krize. Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn uvedl, že Evropa musí učinit vše, co je zapotřebí, aby odstranila problémy s vysokou nezaměstnaností. Letos podle prognózy míra nezaměstnanosti v EU stoupne na 11,1 procenta z loňských 10,5 procenta. V eurozóně by se měla vyšplhat až na 12,2 procenta z 11,4 procenta.

Komise zveřejnila také výhled pro světovou ekonomiku. Globální hospodářský růst podle ní letos mírně zrychlí na 3,1 procenta z loňských tří procent. V příštím roce by měl dosáhnout 3,8 procenta.


Také čtěte:

Eurozóna bojuje proti krizi, srazila úrok na 0,5 procenta

Draghi: Reformy neděláme kvůli trhům, povedou ke spravedlivější společnosti

Eurozónu drtí nezaměstnanost. V březnu dosáhla rekordních 12,1 procenta


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

EU odmítá jednat separátně se Skotskem kvůli brexitu

Lídři Evropské unie jednoznačně odmítli jednat separátně se Skotskem, jehož premiérka Nicola Sturgeonová dnes navštívila Brusel, aby se pokusila zachránit vazby s unií i po… více

Komerční prezentace
Mobilní web