Stavebnictví v Česku zrychlilo růst, meziročně stouplo o 12 procent | E15.cz

Stavebnictví v Česku zrychlilo růst, meziročně stouplo o 12 procent

Stavebnictví v Česku zrychlilo růst, meziročně stouplo o 12 procent
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0

ČTK
vaj

Růst českého stavebnictví v první polovině letních prázdnin zrychlil. Stavební produkce v červenci meziročně stoupla o 12,3 procenta po červnovém revidovaném růstu o 8,8 procenta. Táhly ji zejména inženýrské stavby. Naproti tomu zahájených i dokončených bytů ubylo a úřady vydaly i méně stavebních povolení.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavebnictví zvýšilo o 14 procent, přičemž letošní červenec měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den méně. V meziměsíčním srovnání byla červencová stavební produkce očištěná od sezonních vlivů vyšší o 1,9 procenta.

„Stavebnictví nemůže nerůst. V období, kdy se staví téměř všude, obzvláště v oblasti dopravních staveb, je pokles nereálný. Obrovské investice, které nyní proudí z evropských fondů do dopravních staveb, opět celé odvětví oživují,“ upřesnuje analytik Home Credit Michal Kozub a varuje, že negativní zpráva přichází do budoucna.

„V červenci se vydalo výrazně méně stavebních povolení. K tomu se začalo stavět méně nových bytů, stejně jako se jich méně dokončilo. To může být určitý negativní impulz,“ říká Kozub.

Stavebníci v červenci zahájili stavbu 2249 bytů, což bylo ale proti loňskému červenci o 14,5 procenta méně. O 4,8 procenta klesl počet dokončených bytů, bylo jich tak 1555 bytů.

Stavebních povolení vydaly úřady v červenci 6669, meziročně o 12 procent méně. Současně se o 11,8 procenta snížila orientační hodnota těchto staveb na 18,8 miliardy korun.

Produkce v pozemním stavitelství v prvním prázdninovém měsíci meziročně stoupla o 5,6 procenta a v inženýrském o 26,7 procenta.

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!